Stanowcze „nie” nowotworom

Data: 28-04-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Stanowcze „nie” nowotworom

Zainaugurowano jedno z najważniejszych przedsięwzięć medycznych w historii powiatu. Projekt pod nazwą „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego – profilaktyka chorób nowotworowych”, który wyceniono na 2,2 mln złotych, w 85 procentach będzie opłacony ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pozostała kwota pochodzi z budżetu państwa. Symbolicznym początkiem akcji była poniedziałkowa konferencja, którą zorganizowano w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. 



- Ten projekt to efekt długich starań i wytężonej pracy wielu osób, którym w tym miejscu bardzo dziękuję – powiedział w BWA Franciszek Tamas, starosta pilski. O skutecznym współdziałaniu wszystkich gmin wspomniał Jerzy Major, kierownik przedsięwzięcia: - Taka współpraca daje znacznie większą szansę dotarcia do osób potrzebujących.
A tych jest bez wątpienia w powiecie pilskim bardzo wiele. To właśnie niekorzystne statystyki dotyczące liczby chorych na nowotwory przyczyniły się do pozytywnego rozpatrzenia złożonego wniosku. – Należy podkreślić, że program jest skierowany również do osób nieubezpieczonych – przypomniał Rafał Fonferek – Szuca, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile, gdzie badania profilaktyczne w kierunku ewentualnego wykrycia nowotworów płuc i oskrzeli, piersi oraz jelita grubego będą prowadzone. Projekt zakłada bezpłatne przebadanie około 2500 osób.  
Gośćmi specjalnymi konferencji byli lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu: dr Piotr Łaski, Anna Rucińska i Cezary Łoziński. Każdy z nich wygłosił prelekcję dotyczącą nowotworów, koncentrując się przede wszystkim na znaczeniu profilaktyki w walce z rakiem. 
Przedsięwzięcie będzie realizowane do końca kwietnia 2016 roku.


***


Powiedzieli:


dr n. med. Piotr Łaski – Niestety, coraz więcej kobiet choruje na raka piersi, jest to obecnie najczęściej spotykany nowotwór kobiecy. Główny czynnik ryzyka to wiek (najbardziej narażone są panie w wieku 50-70 lat), ale istotna jest także właściwa dieta, ponieważ nadwaga również zwiększa ryzyko zachorowania. Warto zatem pamiętać, że aktywność fizyczna pomaga nie tylko sercu, ale też piersiom. Kobiety do 40. roku życia powinny raz do roku udać się na USG piersi, a samobadanie wykonywać co miesiąc. Na pierwszą mammografię należy wybrać się w wieku około 40 lat. Koszt leczenia pacjentki, u której wykryto nowotwór przedinwazyjny, wynosi 3 tys. złotych, za to walka z rakiem III lub IV stopnia pochłania nawet około 130 – 140 tysięcy złotych. Jak łatwo zatem zauważyć, skuteczna profilaktyka jest w stanie pomóc znacznie większej liczbie osób. 


lek. med. Anna Rucińska – Rak płuc to najczęstszy nowotwór na świecie. Jest jednocześnie niezwykle groźny, wiąże się z bardzo dużą umieralnością. Bezwzględnie główną przyczyną tego nowotworu jest palenie tytoniu, choć narażeni są również bierni palacze oraz górnicy, zwłaszcza ci, którzy pracują przy wydobyciu uranu. Palące kobiety zwiększają ryzyko choroby niemal 13 – krotnie, natomiast mężczyźni aż 24 – krotnie. Rzadko chorują na raka płuc osoby poniżej 50. roku życia. Jak zwykle kluczem do zdrowia są profilaktyka i regularne wizyty u lekarza, tym bardziej, że ten nowotwór nie ma żadnych wczesnych objawów.      


lek. med. Cezary Łoziński – Podobnie jak w poprzednio opisanych przypadkach, również rak jelita grubego bardzo długo nie daje znać o sobie. Aktywność fizyczna to najważniejszy oręż w walce z każdym rodzajem nowotworu. Według bardzo popularnych i cenionych badań kanadyjskich, o naszym stanie zdrowia aż w 53 procentach decyduje styl życia. Nie można zapominać o właściwym odżywianiu. Codziennie warto spożywać błonnik pokarmowy, za to unikać fast-foodów i słodyczy. Jelitu szkodzi też alkohol, zwłaszcza pod postacią piwa. 


***


Pod tymi numerami można się dowiedzieć więcej na temat programu:

Urząd Gminy w Białośliwiu                     -    tel. 67 287 69 16
Urząd Gminy w Kaczorach                     -    tel. 67 284 23 71 (wewn. 43)
Urząd Miasta i Gminy w Łobżenicy          -    tel. 67 286 81 37
Urząd Gminy w Miasteczku Krajeńskim     -    tel. 67 287 31 96 (wewn. 36)
Urząd Miasta w Pile                              -    tel. 67 210 43 36
Urząd Gminy w Szydłowie                     -    tel. 67 211 55 39
Urząd Miasta i Gminy w Ujściu                -    tel. 67 284 01 51 (wewn. 46)
Urząd Miasta i Gminy w Wyrzysku           -    tel. 67 286 41 31
Urząd Miasta i Gminy w Wysokiej            -    tel. 67 287 10 04 (wewn. 37)

Zapisz się na newsletter