Policja otwarta na panie

Data: 16-03-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Policja otwarta na panie

We wtorek, 10 marca odbyła konferencja z okazji 5-lecia działalności Dress For Success (DFS) Poland w Wielkopolsce. Miejscem spotkania był poznański Stary Browar. DFS to międzynarodowa organizacja non profit z siedzibą w Nowym Jorku, działająca na rzecz aktywizacji zawodowej kobiet w trudnej sytuacji życiowej. W konferencji uczestniczyły policjantki z Piły i Poznania, które przekonywały beneficjentki programu, że służba w policji może być ciekawą alternatywą dla pań poszukujących pracy. Policjantkom towarzyszył insp. Rafał Batkowski, wielkopolski komendant wojewódzki policji w Poznaniu.



Jeszcze na początku lat 90. panie w mundurze policyjnym stanowiły zaledwie kilka procent wszystkich zatrudnionych funkcjonariuszy. Dziś już prawie 16 procent stróżów prawa w Wielkopolsce to kobiety. Choć kryteria naboru są dla wszystkich takie same, w rankingu punktowym przyjęć kandydatów do służby panie plasują się na wysokich miejscach, w niczym nie ustępując mężczyznom. Kobiety w Policji świetnie sprawdzają się na stanowiskach zarówno wykonawczych jak i kierowniczych. W ocenie przełożonych są bardzo dobrze zorganizowane i doskonale potrafią odnaleźć się we wszystkich dziedzinach. Są niezastąpione w kontaktach z ofiarami gwałtów czy osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie. Choć charakteryzują się empatią, muszą mieć przy tym silny charakter i wykazywać się szczególną odpornością na stres.

Jednym z punktów spotkania w Poznaniu była debata z udziałem kobiet sukcesu pod hasłem „Sukces. Solidarność. Odpowiedzialność społeczna: jak pomagać celnie i mądrze”. Do udziału w debacie zaproszona została mł. insp. Beata Różniak-Krzeszewska, komendant powiatowy policji w Pile.

Od czterech lat pani komendant szefuje pilskiej Policji, w szeregach której znajduje się prawie 400 funkcjonariuszy i pracowników. Z powodzeniem odpowiada za bezpieczeństwo całego powiatu pilskiego liczącego 140 tysięcy mieszkańców. Skutecznie motywuje do pracy swoich policjantów, którzy wyróżniają się wieloma sukcesami, w tym w zwalczaniu przestępczości narkotykowej (w 2013 roku policjanci z Piły rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami, przechwycili 36 kilogramów narkotyków o wartości przeszło miliona złotych). Ma opinię szefa konkretnego i wymagającego, ale kiedy trzeba, za swoimi policjantami skoczy w ogień. Od lat czynnie angażuje się w działalność społeczną i charytatywną. Jest mężatką, ma dorosłego syna.

Pani komendant, zapytana w trakcie debaty o definicję sukcesu, odpowiedziała, że każda kobieta inaczej definiuje to pojęcie. Dla jednej kobiety jest to niezależność finansowa, dobrze płatna praca na wysokim stanowisku, dla innej to szczęśliwe bycie matką i opiekunką domowego ogniska, dla jeszcze innej możliwość realizowania swoich pasji. Dla niej samej spełnieniem i sukcesem jest umiejętne połączenie wszystkich tych ról życiowych. Tego właśnie pani komendant życzyła wszystkim uczestniczkom konferencji.

Źródło: www.pila.policja.gov.pl (autorzy: sierż. sztab. Żaneta Kowalska/KWP)

Zapisz się na newsletter