Wyjątkowy rezerwat przyrody

Data: 25-02-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wyjątkowy rezerwat przyrody

Akcja toczyła się w bardzo szybkim tempie. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 23 grudnia poprzedniego roku, starosta pilski Franciszek Tamas, uzyskawszy zgodę wojewody wielkopolskiego, udał się do kancelarii notarialnej w Kórniku, gdzie w imieniu powiatu nabył na rzecz skarbu państwa nieruchomość położoną w sąsiedztwie rezerwatu krajobrazowego Kuźnik w Pile. Jako stały zarządca, nieruchomością włada Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Podjęte działania służyły nabyciu działki o szczególnych walorach przyrodniczych. Obecnie na jej terenie znajdują się ruiny dawnego browaru, który na początku poprzedniego wieku prezentował się bardzo okazale i pracował pełną parą. W czasie wojny budynek uległ zniszczeniu, ale zachowały się piwnice, w których występuje jedno z największych w Polsce zimowisk nietoperzy. Specjaliści doliczyli się tam około 550 zimujących osobników, będących przedstawicielami aż ośmiu gatunków: nocka dużego, nocka Bechsteina, nocka łydkowłosego, nocka Natterera, nocka rudego, nocka wąsatka, gacka brunatnego i mopka. Rzecz jasna, każdy z nich objęty jest ochroną prawną.

Zgodnie z zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, 23 stycznia opisywany teren uznano za rezerwat przyrody, nadając mu nazwę: „Nietoperze w Starym Browarze”. Rezerwat, który powstał w celu zachowania miejsca zimowania nietoperzy, zajmuje powierzchnię niespełna jednego hektara.

W środę, 24 lutego zarząd powiatu w Pile gościł dyrektora poznańskiej RDOŚ Jolantę Ratajczak, jej zastępcę Jerzego Ptaszyka, pracowników Dyrekcji Magdalenę Majewską i Daniela Liska oraz radcę prawnego Magłorzatę Maik – Gabriel, a więc osoby, które całym sercem zaangażowały się w pomyślny finał przedsięwzięcia. Podczas spotkania podsumowano  proces nabycia nieruchomości, która jeszcze dwie dekady temu służyła prywatnemu właścicielowi jako pieczarkarnia i królikarnia. – Wyjątkowość przedsięwzięcia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska polega nie tyle na utworzeniu samego rezerwatu, co na nabyciu nieruchomości od osób fizycznych z przeznaczeniem na ten cel – podkreśliła Małgorzata Maik – Gabriel.

Wdzięczni władzom powiatu reprezentanci RDOŚ przypomnieli, że nietoperze są bardzo pożytecznymi owadożernymi zwierzętami. Aby przetrwać zimę, muszą one obniżyć temperaturę ciała i zapaść w stan hibernacji. Najlepsze warunki do przeżycia chłodów nietoperze mają właśnie w podziemiach. Te znajdujące się w sąsiedztwie Kuźnika nadają się idealnie.