Poznajmy się: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile (Lider Sukcesu 2014)

Data: 16-02-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Poznajmy się: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile (Lider Sukcesu 2014)

Od wielu lat niezwykłą popularnością wśród młodzieży i jej rodziców cieszy się pilska „Nafta”, czyli Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Placówka w rankingu PortalMaturzysty.pl plasuje się w dziesiątce najpopularniejszych liceów Wielkopolski.

Na popularność szkoły z 50-letnimi tradycjami z pewnością wpływają wykwalifikowana kadra pedagogiczna, do której należą egzaminatorzy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz przyjazna i życzliwa atmosfera.  Zaangażowani nauczyciele, indywidualnie traktujący każdego ucznia, zapewniają rzetelne przygotowanie do matury i podjęcie studiów wyższych na prestiżowych uczelniach w kraju i za granicą. Szkoła może poszczycić się bardzo wysoką zdawalnością egzaminów maturalnych, ponadto posiada dobre zaplecze w postaci m.in. pełnometrażowej hali sportowej, internatu oraz stołówki.

Placówka została uhonorowana różnymi nagrodami: tytułem „Lider Sukcesu 2014” w kategorii edukacja i nauka, po raz kolejny wręczono jej „Brązową odznakę” w Ogólnopolskim Rankingu Szkół „Perspektywy”, dwukrotnie przyznano też tytuł „Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń”.

Blisko 50-letnią tradycją jest kształcenie w zawodzie technik wiertnik. Obecnie jest to jedna z czterech szkół w Polsce, ucząca specjalistów w tym kierunku, a dzięki współpracy z firmą Exalo Drilling S.A. posiada zaplecze szkoleniowe i egzaminacyjne.

W ramach członkostwa szkoły w Ogólnopolskim Klubie Szkół Staszicowskich, uczniowie biorą udział  w  konkursach i sesjach naukowych. Reprezentant „Nafty” w minionym roku został laureatem etapu centralnego 21. edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu i jego epoce. W ostatnich latach uczniowie szkoły byli też laureatami i finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym czy Olimpiady Mediewistycznej.

Dzięki prężnej działalności „Klubu Debat” i uczestnictwu w projekcie „Sejm Dzieci i Młodzieży”, od kilku lat uczniowie „Nafty” jako jedyni reprezentują powiat oraz rejon pilski w sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Popularne nie tylko w powiecie pilskim są klasy o profilu medialnym, których uczniowie biorą udział w Międzyszkolnych Regionalnych Warsztatach Dziennikarskich oraz Studium Reportażu w Bydgoszczy,  odbywają też praktyki w Express TV. Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej znaleźli się w ostatnich latach wśród laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Medialnej i Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego.

Do szkoły chętnie przychodzą pasjonaci nauk przyrodniczych. Każdego roku duża grupa maturzystów zdaje egzaminy dojrzałości z biologii, chemii i geografii, osiągając w nich wysokie wyniki. W ostatnich latach rezultaty matur z przedmiotów przyrodniczych należały do najwyższych w województwie wielkopolskim! Tak dobre statystyki są wynikiem wytężonej pracy pedagogów i uczniów, jak również współpracy z różnymi jednostkami dydaktycznymi. W szkole regularnie odbywają się zajęcia laboratoryjne z chemii, prowadzone przez Toruńskie Centrum Chemii w Małej Skali. Szczególnie cenne są one dla uczniów klas biologiczno – chemicznych, którzy w tego typu zajęciach uczestniczą również podczas wycieczek o charakterze naukowym.

Przedstawiciele szkoły corocznie znajdują się w gronie finalistów etapu powiatowego i okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, Biologicznej i Geograficznej. Co roku najzdolniejsi matematycy są laureatami Wojewódzkiego Konkursu “Supermatematyk”. Dobrze układa się również współpraca z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Pile i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Uczniowie często uczestniczą w organizowanych przez te uczelnie piknikach technicznych, wykładach i warsztatach.

Szkoła to również sport i zajęcia pozalekcyjne. ZS im. St. Staszica jest bardzo usportowioną szkołą. Od wielu lat plasuje się w czołówce współzawodnictwa sportowego w ramach Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży. ”Nafta” może się również poszczycić wieloma medalami w wojewódzkiej i ogólnopolskiej „Licealiadzie” w grach zespołowych i lekkoatletyce.

W szkole każdy znajdzie możliwość rozwijania własnych pasji i talentów. Młodzież uczestniczy w zajęciach fotograficznych, literackich, artystycznych, drużyny harcerskiej czy klubu militarnego. Chór szkolny zapewnia oprawę imprez szkolnych oraz powiatowych.

Dzięki wytężonej, systematycznej pracy i miłej atmosferze, od wielu lat Zespół Szkół im. St. Staszica w Pile szczyci się świetnymi wynikami naboru do klas pierwszych, a chętnych do nauki w szkole jest zawsze więcej niż oferowanych miejsc.