Wspomnienie zimowego zwycięstwa

Data: 30-12-2014    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wspomnienie zimowego zwycięstwa

96 lat temu, między świętami Bożego Narodzenia i nadejściem nowego roku, najpierw Poznań, a zaraz po nim inne części regionu odważnie zaprotestowały przeciw niemieckiemu zaborcy. Wybuchło powstanie, które przyniosło wielkopolskiej ziemi wytęsknioną niepodległość.

Mieszkańcy powiatu pilskiego wspominają tamte bohaterskie wydarzenia zawsze 30 grudnia. I tym razem w przedostatni dzień roku, przy pamiątkowym obelisku, u zbiegu ulicy Bydgoskiej i alei Powstańców Wielkopolskich w Pile, powiało dumą i patriotyzmem. A powody do dumy z postawy naszych przodków możemy mieć niemałe, bowiem wygrane powstanie na ziemiach polskich zdarzało się wyjątkowo rzadko.

Ocalić od zapomnienia to, co jeszcze nie zostało utracone, a nawiązuje do zimowego zrywu, stara się Koło Nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Pile. Istniejąca od dwóch dekad organizacja, na czele której stoi Jan Ryszard Garbarczyk, była jednym ze współorganizatorów wtorkowej uroczystości.