Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Od magii świata do magii słowa

Data: 20-03-2017    Drukuj     Udostępnij

Od magii świata do magii słowa

281 prac wierszem i prozą 74 autorów wpłynęło na XIV Regionalny Konkurs „O Złote Pióro” pod hasłem „Od magii świata do magii słowa”. Konkurs został zorganizowany przez Klub Literacki „Pegazik” Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile. Patronowała mu Fundacja Literacka imienia Agnieszki Bartol.

16 marca 2017 r. w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile odbyło się podsumowanie konkursu. Uczestniczyli w nim młodzi autorzy, często w towarzystwie rodziców i swoich fanklubów, nauczyciele oraz sympatycy młodej twórczości literackiej.

Imprezę, którą otworzyła dyrektor MDK Ariana Latzke, prowadziła jurorka konkursu, a zarazem prezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol – poetka Zuzanna Przeworska, w towarzystwie jurorki – poetki Elżbiety Ambroż; w skład jury konkursu wchodził także red. Jan Arski, wiceprezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol.

- Młodym twórcom należą się słowa najwyższego uznania za ich polot i wyobraźnię, dojrzałą lirykę i odkrywanie własnych przestrzeni poetyckich, a przede wszystkim za ogromną wrażliwość sprawiającą, że widzą więcej i pełniej, i próbują te emocje i doświadczenia wpisać w teksty literackie – mówi Zuzanna Przeworska.

Jury przyznało cztery Złote Pióra za magię słów. Otrzymali je:

Oliwia Bereda ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Pile,

Alicja Tyrańska – gimnazjalistka z Zespołu Szkół nr 3 im. Lotników Polskich w Pile,

Weronika Pytlarz – licealistka z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej -Curie w Pile,

Andrzej Jan Rubik – student Państwowej Szkoły Zawodowej w Pile.

Nagrodą Specjalną za indywidualność twórczą, ufundowaną przez Fundację Literacką im. A. Bartol, została uhonorowana utalentowana literacko Oliwia Bereda ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile.

W kategorii autorów ze szkół podstawowych nagrodzono i wyróżniono 15 osób, w grupie gimnazjalistów – 10 twórców, w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych – 8 autorów, a wśród studentów – 6, dyplomami za prezentację twórczości uhonorowano 7 uczestników konkursu.

Za inspirowanie i wspieranie młodych twórców słowa specjalne podziękowania otrzymali również nauczyciele: Małgorzata Zyber ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile, Anna Panek ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku, Maja Cieślak – Strzelec ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile, Katarzyna Knap z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku i Alicja Felcyn ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej.

Nagrody ufundowali organizatorzy konkursu: MDK „Iskra” w Pile, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile i Fundacja Literacka im. A. Bartol, a także Wydawnictwo Media Zet Zuzanna Przeworska i Dom Księgarski „MJL” Lus w Pile.

To poetycko-refleksyjne święto słowa, jakim było podsumowanie konkursu, wzbogaciły prezentacje muzyczne solistek ze Studia Piosenki MDK „Iskra” w Pile prowadzonego przez Iwonę Brandenburger, w wykonaniu: Jagody Pachowicz, Anity Morelli, Pauliny Pasternak i Zuzanny Tymper.

Zdjęcia: Adam Bereda