Strażacy podsumowali rok i odebrali nowy sprzęt

Data: 17-02-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Strażacy podsumowali rok i odebrali nowy sprzęt

Narada służbowa, poprzedzona uroczystym przekazaniem nowego sprzętu, sprawiła, że piątek, 17 lutego okazał się bardzo ważnym dniem dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile. Sercem obu wydarzeń była siedziba Starostwa Powiatowego w Pile.

Podczas apelu przed wejściem do budynku, strażacy otrzymali sprzęt, który – jak zapewnia brygadier Rafał Mrowiński, komendant pilskiej straży – bez wątpienia pomoże w prowadzeniu akcji ratunkowych na terenie powiatu. A co konkretnie przekazano? Dzięki wsparciu Powiatu Pilskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Komenda wzbogaciła się o skokochron Milagro 2. Środki z WFOŚiGW oraz Miasta Piła pomogły w zakupie łodzi ratowniczej Whaly 435. Do Komendy trafiły również dwa nowe auta: dofinansowany przez samorząd Województwa Wielkopolskiego Mercedes Citan, a także współfinansowany przez Komendanta Głównego PSP i Gminę Miasteczko Krajeńskie mikrobus Renault Trafic. Łączna wartość dofinansowania sprzętu i pojazdów wynosi 416 tysięcy złotych.

- Nieustannie musimy się unowocześniać i rozwijać, dlatego taki sprzęt jest dla nas niezbędny. Dodam, że oprócz zaprezentowanych przed Starostwem wielkogabarytowych prezentów, otrzymaliśmy również drobniejsze, ale też bardzo cenne wyposażenie. Ręczę, że strażacy są dobrze przygotowani do pracy. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, tym bardziej, że nie działamy sami. Wielkie ukłony należą się środowisku ochotniczych straży pożarnych, których siły i środki interweniowały w ponad połowie wszystkich zdarzeń na terenie powiatu – poinformował bryg. Rafał Mrowiński.

Nie szczędził komplementów pod adresem komendanta i wszystkich strażaków Eligiusz Komarowski, starosta pilski: - Bardzo dziękuję za ofiarną pracę i skuteczność w działaniu. Zawsze człowiek jest ważniejszy od najlepszego nawet sprzętu, a Komenda Powiatowa PSP ma szczęście do bardzo kompetentnych profesjonalistów. Obecnie pracujemy nad planem rozbudowy jednostki przy ulicy Moniuszki. W tym roku Powiat przekaże Straży ponad 200 tysięcy złotych, a więc przeszło trzy razy więcej niż w poprzednim. Wspólnymi siłami, razem z gminami, Komendą Główną PSP oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, będziemy wspierać pilskich strażaków na różne sposoby.

TAK BYŁO W 2016 ROKU:

Pilscy strażacy odnotowali rekordową liczbę 1964 zdarzeń, co oznacza, że średnio na terenie powiatu pilskiego obsługiwanych było pięć zdarzeń każdego dnia. Średni czas podjęcia interwencji przez jednostki straży pożarnej wyniósł 6 minut i 28 sekund.

Pilscy strażacy w minionym roku uczestniczyli w ramach „Prewencji społecznej” w różnego rodzaju inicjatywach o charakterze edukacyjnym. W ubiegłym roku powstały dwa filmy edukacyjne. Pierwszy z nich, nagrany przy współpracy ze Starostą Pilskim, poświęcono problematyce czadu, drugi z inicjatywy pracowników komendy, dotyczył właściwego dbania o przewody kominowe. Ponadto, również przy współpracy ze Starostą, stworzono ulotkę informacyjną, poświęconą tlenkowi węgla.

Pilska komenda systematycznie organizowała szkolenia, między innymi na bazie komory dymowej, w której przez miniony rok przeszkolonych zostało 603 strażaków. Komora służyła pięciu powiatom z północnej Wielkopolski.

W minionym roku, dzięki wparciu samorządów lokalnych, przeprowadzono reorganizację systemu łączności na potrzeby działań ratowniczych. Efektem tych działań jest pokrycie całego obszaru powiatu skuteczną łącznością radiową.

Ważne były również sukcesy sportowe. Strażak z Piły podczas Mistrzostw Polski Strażaków PSP w biegu na 10 km wywalczył srebrny medal w kategorii do 29 lat. Pilscy nurkowie na Mistrzostwach Wielkopolski Strażaków Płetwonurków obronili tytuł mistrza. W Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Strażaków Płetwonurków reprezentant pilskiej Komendy zajął drugie miejsce. Funkcjonariusz z Piły zwyciężył również w Lidze Wojewódzkiej, kategoria: wspinanie się przy użyciu drabiny hakowej.