Powiat uruchamia pierwszy gabinet stomatologiczny dla uczniów

Data: 16-07-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat uruchamia pierwszy gabinet stomatologiczny dla uczniów Powiat Pilski uruchamia pierwszy gabinet stomatologiczny dla uczniów. Leczenie i profilaktyka będą w nim dostępne całkowicie BEZPŁATNIE, dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Otwieramy pierwszy gabinet stomatologiczny dla uczniów szkół średnich prowadzonych przez Powiat Pilski. Planujemy podpisać jednak kontrakt z NFZ, aby inne dzieci też mogły z niego korzystać. Leczeniem dentystycznym będą objęte dzieci do 18 roku życia, natomiast profilaktyką, do 19 roku życia - mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Gabinet będzie prowadzić młody, niezwykle uzdolniony lekarz, Simon Nowak, mieszkający w Pile, a pracujący w Poznaniu, w jednej z najlepszych klinik stomatologicznych w Polsce.

- Gabinet jest wyposażony w wysokiej jakości, amerykańskiej produkcji, fotel i dodatkowo w aparat RTG z radiowizjografią,  dzięki czemu nie będzie potrzeby odsyłania dzieci na zdjęcia, a pełne leczenie będzie można przeprowadzić w jednym miejscu. Ponadto, znajduje się tu wysokiej klasy sprzęt do sterylizacji oraz znieczulenia komputerowego. Sam gabinet został zaprojektowany tak, aby zachęcić dzieci i młodzież do leczenia oraz aby pomóc im, w przełamaniu barier związanych z dentofobią i wcześniejszymi, złymi doświadczeniami – mówi Simon Nowak, lekarz dentysta.
Gabinet będzie otwarty popołudniami oraz w soboty tak, aby rodzice nie musieli zwalniać się z pracy, a uczniowie z lekcji.

- Jest to kolejny, dobry ruch Powiatu Pilskiego w stronę mieszkańców, tym razem w stronę dzieci i młodzieży. Znakomite wyposażenie gabinetu, jak i znakomity fachowiec, który będzie tu przyjmował młodych pacjentów, są gwarancją tego, że każdy wyjdzie stąd zadowolony i uśmiechnięty – mówi Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Gabinet uruchomiony został w Zespole Szkół przy Teatralnej jednak będzie on służył wszystkim uczniom. Adaptacja pomieszczeń oraz jego wyposażenie kosztowały blisko 500 tysięcy złotych. Całość sfinansowana została z budżetu powiatu.
 
- Dziękuję Radnym Rady Powiatu w Pile, za asygnowanie środków na ten cel. Będziemy jako Powiat dokładać jeszcze do zakupu materiałów, więc poziom leczenia tutaj będzie na pewno ponadstandardowy – dodaje starosta Eligiusz Komarowski.
 
- Jest to przede wszystkim inwestycja w zdrowie naszych dzieci i młodzieży – mówi radny Krzysztof Pabich, przewodniczący Komisji Budżetu Rady Powiatu w Pile.Jako matka bardzo się cieszę, że taki gabinet w końcu mamy w Pile, w powiecie, i zachęcam przede wszystkim do wizyt profilaktycznych  – dodaje radna Rady Powiatu w Pile Monika Kubiak – Majewska.

Gabinet rozpocznie pracę z początkiem nowego roku szkolnego.
 
- Jestem dumny z tego, że władze Powiatu Pilskiego, podjęły decyzję, że ten gabinet ma znajdować się właśnie w naszej szkole i cieszę się, że problem opieki dentystycznej nad dziećmi i młodzieżą został rozwiązany kompleksowo. Z jednej strony zapewnienie warunków na bardzo wysokim poziomie, z drugiej - wysokowykwalifikowany lekarz i bezpłatne leczenie dzięki kontraktowi z NFZ. Podkreśłić należy również to, że profilaktyka będzie tak samo ważna jak samo leczenie – mówi Piotr Halama, dyrektor Zespołu Szkół przy Teatralnej.
 
Zapisz się na newsletter