O bibliotece w bibliotece

Data: 04-07-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

O bibliotece w bibliotece Członkowie Zarządu Powiatu w Pile odwiedzili Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile. To, obok Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego, samorządowa instytucja kultury prowadzona przez Powiat Pilski. Jej współorganizatorem jest Gmina Piła.

W spotkaniu z dyrektor Joanną Wyrwa-Krzyżańską oraz pracownikami uczestniczyli: starosta Rafał Zdzierela, wicestarosta Stefan Kowal oraz członkowie Zarządu - Daria Lubońska i Kazimierz Sulima.

PiMBP to Biblioteka Główna i 8 filii miejskich. To także ok. 13 tys. czytelników rocznie, korzystających z blisko 240 tys. woluminów literatury pięknej i niebeletrystycznej, systematycznie uzupełnianych o nowe tytuły, a także 70 tytułów czasopism bieżących oraz prasy archiwalnej ( w tym regionalnej) i 26 tys. multimediów.

- W dzisiejszych czasach biblioteka, to nie to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książki. Jak mogliśmy się przekonać, nasza Biblioteka to miejsce otwarte dla wszystkich, oferujące bogate zbiory, różnorodne usługi i inspirujące wydarzenia kulturalne. Warto podkreślić też, iż jest to placówka nastawiona na czytelnika z różnymi potrzebami, ograniczeniami czy oczekiwaniami, realizująca nowatorskie programy edukacyjne, dofinansowane ze środków zewnętrznych. Mieszkankom i mieszkańcom wystarczy tylko z tego wszystkiego korzystać - mówi starosta Rafał Zdzierela.
 

Warto dodać, iż pilska Biblioteka profesjonalnie obsługuje też osoby niesłyszące czy ze spektrum autyzmu, natomiast osoby słabowidzące mogą wypożyczyć tu czytaki, jest też bogaty wybór audiobooków. Co ważne, pracownicy Biblioteki dowożą też książki do domów dla osób starszych, chorych czy z niepełnosprawnościami.
Pilska placówka pełni też ważną rolę w całym systemie bibliotecznym w regionie - informuje o zasobach własnych i innych bibliotek, prowadzi system wypożyczeń międzybibliotecznych oraz udziela wsparcia merytorycznego bibliotekom w powiecie pilskim.

Prowadzi też szereg działań w obszarze promocji czytelnictwa, edukacji kulturalnej i upowszechniania wiedzy o regionie, pozyskując z powodzeniem środki zewnętrzne. W bieżącym roku Bibliotece udało się pozyskać blisko 100 tys. zł dzięki czemu możliwe są bezpłatne, wakacyjne seanse kinowe dla dzieci, całoroczny cykl warsztatów rodzinnych, organizacja spektakli plenerowych oraz spotkania autorskie dla dzieci. W bieżącym roku będzie też w przestrzeni miejskiej promowana twórczość noblisty Czesława Miłosza.
 
Zapisz się na newsletter