Nowy chodnik Górka Klasztorna-Wiktorówko. Jest bezpieczniej

Data: 15-11-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Nowy chodnik Górka Klasztorna-Wiktorówko. Jest bezpieczniej W trzecią niedzielę listopada, co roku obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Działania Powiatu Pilskiego zmierzają do tego, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników ruchu, kierowców i pieszych.

- Zdajemy sobie sprawę, że na spadek liczby ofiar wypadków duży wpływ ma dobra i bezpieczna infrastruktura drogowa, nowe chodniki, dobrze oznakowane przejścia dla pieszych. Inwestycje te realizujemy na bieżąco. Właśnie zakończyliśmy budowę 1,5 km odcinka chodnika z Górki Klasztornej do Wiktorówka (gm. Łobżenica). Trwają ostatnie prace porządkowe - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 

Umowę z wykonawcą władze Powiatu Pilskiego podpisały w lipcu tego roku. Relacja z tego wydarzenia TUTAJ

Koszt inwestycji zamknął się w kwocie ok. 700 tys.  zł, w tym dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, które pozyskał Powiat Pilski, wyniosło 60 procent kosztów inwestycji - ok. 400 tys. zł.

- Nowa inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i pielgrzymów przybywających do sanktuarium w Górce Klasztornej - dodaje starosta. 

Przypomnijmy, że w 2018 roku, za blisko 100 tysięcy złotych Powiat Pilski wspólnie z samorządem gminy Łobżenica, wybudował 230 metrów chodnika przy samym Sanktuarium.

Drogi i chodniki
W tym roku Powiat Pilski zrealizował i nadal realizuje wiele podobnych inwestycji, również przy wsparciu FDS i samorządów gmin:
- w lipcu zakończono remont 2-kilometrowego odcinka drogi Piła-Zawada,
- wybudowano kolejne odcinki chodników w Brzostowie (gm. Miasteczko Krajeńskie), Gleszczonek-Wyrzysk Skarbowy w gminie Wyrzysk,
- we współpracy z samorządem Gminy Szydłowo Powiat Pilski wybudował 20 nowych miejsc parkingowych w Krępsku.

Bezpieczne przejścia
Na ukończeniu jest montaż nowoczesnego oświetlenia i znaków ostrzegawczych przy przejściach dla pieszych w Łobżenicy, Czajcze (gm. Wysoka) i Szydłowie w ramach projektu „BEZPIECZNI w powiecie pilskim - świecimy (przykładem) na przejściach dla pieszych”, na który Powiat Pilski z MSWiA pozyskał 100 tys. zł, a nasz projekt zdobył I miejsce w kraju na 68 pozytywnie rozpatrzonych. Obecnie na przejściach trwają próby oświetleniowe.

Pamiętajmy jednak, że oprócz dobrej infrastruktury na nasze bezpieczeństwo wpływa przede wszystkim przestrzeganie przepisów i uwaga na drodze.  
 
 
Zapisz się na newsletter