Kolejna ścieżka edukacyjna przy wsparciu środków zewnętrznych

Data: 12-10-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kolejna ścieżka edukacyjna przy wsparciu środków zewnętrznych Przy Starostwie Powiatowym w Pile powstanie kolejna bogato wyposażona ścieżka edukacyjna, która będzie również nowym miejscem rekreacji dla mieszkańców powiatu pilskiego. Świetnie wpisze się w projekt zagospodarowania terenów zielonych wokół Starostwa oraz jego termomodernizacji wraz z oświetleniem budynku. Wartość inwestycji to prawie 145 tys. zł, w tym ok. 87  tys. zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 
 
- Nie poprzestajemy na pozyskiwaniu kolejnych środków finansowych dla Powiatu ze źródeł zewnętrznych. Budujemy nowe hale sportowe i boiska. Odnawiamy stary zapomniany przez lata Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile oraz kino „Iskra”. Bo ważne są nowe inwestycje, ale i dbałość o historię naszego regionu. Od kilku tygodni trwają również intensywne prace związane z odnowieniem blisko 100-letniego budynku Starostswa Powiatowego (wcześniej m.in. siedziby Urzędu Wojewódzkiego w Pile). Nie zapominamy także o otoczeniu budynku, ktore również będzie na nowo zagospodarowane. Kolejna ścieżka edukacyjna doskonale wpisuje się w te plany - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Projekt nosi nazwę „Wiedza bez ograniczeń - dostępna całodobowo terenowa stacja ekologiczna dla mieszkańców powiatu pilskiego”.
W poniedziałek 12 października starosta Eligiusz Komarowski wraz z Arkadiuszem Kubichem, wicestarostą pilskim podpisali umowę na jego realizację i dofinansowanie z przedstawicielami WFOŚiGW w Poznaniu, reprezentowanymi przez Jolantę Ratajczak, Prezes Zarządu i Aleksandrę Durkowską.
Przy podpisaniu umowy obecna była Marta Kubiak, Poseł na Sejm RP, która od lat wspiera Powiat w wielu inicjatywach służących społeczeństwu.

W ramach projektu rozbudowana zostanie już istniejąca ścieżka edukacyjna przy budynku Starostwa. Nowa inwestycja będzie atrakcyjna wizualnie i bogato wyposażona w:
- 5 gablot solarnych z tablicami edukacyjnymi na temat źródeł energii odnawialnej,
- wiatę wyposażoną w stół i ławki, pojawią się pulpity edukacyjne,
- zegar fenologiczny (obrazujący tajemnice zjawisk zachodzących w przyrodzie na przestrzeni pór roku)
- edukacyjną grę terenową.
Wokół zasadzona będzie atrakcyjna zieleń, w tym kwitnące rośliny.
 
Z nowej ścieżki korzystać będą mogli uczniowie, seniorzy, rodziny z małymi dziećmi. Dostosowana będzie dla osób z niepełnosprawnościami.
Będą się tu odbywały min. lekcje z nauczycielem Powiatwego Centrum Edukacji Ekologicznej, które otworzyliśmy w I LO w Pile w ubiegłym roku. Szczególy TUTAJ
 
- Kontynuujemy nasze działania mające na celu edukację ekologiczną mieszkańców oraz zagospodarowanie terenów zielonych i rekreacyjnych wokół Starostwa Powiatowego w Pile, co przyczyni się do poprawy estetyki centrum Piły – stolicy powiatu pilskiego, a mieszkańcy będą tu mogli miło spędzić czas. Z budową  ścieżki ruszamy natychmiast. Niebawem będzie gotowa - dodaje starosta Eligiusz Komarowski.