Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
YouTube
BIP

Pokazowa lekcja w nowo otwartym Powiatowym Centrum Edukacji Ekologicznej

Data: 22-11-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pokazowa lekcja w nowo otwartym Powiatowym Centrum Edukacji Ekologicznej W I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile oficjalnie otwarto Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej. Urządzono je w wyremontowanym przestronnym pomieszczeniu na parterze budynku. Jest bogato wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający przeprowadzanie bardzo interesujących zajęć edukacyjnych z zakresu ekologii. Korzystać z niego mogą wszyscy mieszkańcy powiatu pilskiego, a w szczególności uczniowie szkół średnich i podstawowych.
Centrum Edukacji Ekologicznej powstało w ramach projektu „Eko - Edukacja w Powiecie Pilskim”, który Powiat Pilski realizuje z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra i Nadleśnictwem Kaczory. Wartość całkowita projektu to 1 732 800 zł, z tego dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wynosi 1 197 463 zł.
Wkład Powiatu Pilskiego to blisko 707 tys. zł.

- Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej to kolejny element tego projektu, który zrealizowaliśmy. Wcześniej  urządziliśmy ścieżkę edukacyjną przy budynku starostwa, prowadzona jest kampania w mediach na temat ekologicznych zachowań, a nadleśnictwa kończą już modernizację i budowę  nowych ścieżek edukacji ekologicznej dla mieszkańców. Nowe Centrum jest miejscem doskonale wyposażonym w nowoczesny sprzęt laboratoryjny. Korzystają już z niego uczniowie I LO. Przez lata szkoła była niedoinwestowana. Teraz ma nowoczesną pracownię, a obok buduje się hala sportowa. Na tym nie koniec. 30 września złożyliśmy nowe wnioski do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie kolejnych projektów edukacyjnych w naszych szkołach – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

- Inwestujemy we wszystkich szkołach prowadzonych przez Powiat Pilski. W minionym roku i obecnym  poczyniliśmy wielomilionowe inwestycje, a przyszły rok pod tym względem będzie równie bogaty. Modernizujemy szkolną bazę, by cały czas podnosić jakość edukacji młodzieży – podkreślił z kolei Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Angelika Zygmunt, dyrektor I LO w Pile przyznała, że urządzenie PCEE w budynku szkoły było doskonałym pomysłem.
- Gruntownie wyremontowaliśmy to pomieszczenie. Szkoła na tym bardzo zyskała, podobnie jak nasi uczniowie. Miejsce to będzie jednak otwarte dla wszystkich. W grudniu już będziemy zapraszać na lekcje pokazowe dzieci z przedszkoli i uczniów szkół podstawowych, dla których jest opracowany odpowiedni program. Na lekcje zaprosimy również seniorów – zapowiedziała.

Poprowadzi je Tomasz Wołowiec, nauczyciel chemii w I LO.
- Centrum jest doskonale wyposażone i można w nim prowadzić ciekawe zajęcia dla osób w każdym wieku. Zakupione zostały m.in. zestawy mikroskopowe, tablica interaktywna, zestawy do doświadczeń do badania wody, gleby i powietrza. Na tarasie zamontowano stację meteo, dzięki której na bieżąco prowadzone są odczyty stanu pogody – wyjaśnił.  
W pierwszej lekcji pokazowej, przygotowanej przez uczniów I LO uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu w Pile oraz radni Rady Powiatu. Wszyscy byli pod wrażeniem.

Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej:
Sala jest wielofunkcyjna, może być wykorzystywana do zajęć laboratoryjnych, konferencji, szkoleń, warsztatów oraz olimpiad czy konkursów wiedzy. Przed wejściem stoi monitor interaktywny oraz Infokiosk ze specjalnym oprogramowaniem.
Pracownia wyposażona jest w:
- sprzęt multimedialny,
- meble laboratoryjne (stoły do doświadczeń, dygestorium, strefa myjąca),
- mikroskopy,
- wagi laboratoryjne,
- podstawowy sprzęt laboratoryjny (m.in. urządzenia pomiarowe do badania pH roztworów, określania zawartości CO2 w powietrzu),
- podstawowe odczynniki chemiczne,
- nowoczesne zestawy umożliwiające obrazowanie działania urządzeń pozwalających na pozyskiwanie energii w sposób odnawialny,
- zestawy laboratoryjne umożliwiające pracę związaną z analizą stanu wód i gruntów podczas zajęć terenowych,
- sprzęt wideo umożliwiający rejestracje zajęć terenowych,
- pomoce dydaktyczne (plansze, interaktywne zestawy multimedialne),
- stację meteo.
W pracowni prowadzone są warsztaty:
- alternatywne źródła energii.
- analiza wody, gruntu i powietrza.
- meteo – analiza danych, planowanie prognozy pogody.
- zajęcia mikroskopowe.
- segregacja odpadów.
Inne formy zajęć:
-  terenowe,
- wycieczki edukacyjne,
-  akcje edukacyjne (plakaty o treści ekologicznej),
- spotkania z mieszkańcami podczas imprez plenerowych.
 
© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group