Trwają duże remonty budynków Powiatu Pilskiego

Data: 08-09-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Trwają duże remonty budynków Powiatu Pilskiego Mieszkańcy chętnie już korzystają z odbudowanego Stadionu Powiatowego przy Okrzei w Pile. Na tym nie koniec. W ramach tego samego unijnego projektu, na który Powiat Pilski zdobył 7 mln zł remontowany jest również budynek kina Iskra przy ul. Kilińskiego w Pile.

Przypomnijmy wniosek Powiatu Pilskiego „NOWOCZESNE CENTRA SPOŁECZNO - REKREACYJNE POWIATU PILSKIEGO - przebudowa oraz adaptacja obiektów i przestrzeni publicznej w Pile” zajął II miejsce w konkursie ogłoszonym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (wyprzedził nas tylko wniosek o rewitalizację Starego Rynku w Poznaniu).

Budynek przy ul. Kilińskiego, podobnie jak Stadion przy Okrzei, ma także długą historię, liczy ponad 100 lat. Niewiele mamy w mieście takich zabytkowych obiektów.
- To kolejny obiekt w centrum Piły, który odzyska swój dawny blask. Jestem przekonany, że również stanie się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Po zakończeniu remontu przywrócimy mu dawne funkcje. Przez  lata mieścił się tu wojewódzki, a potem młodzieżowy dom kultury oraz kino Iskra, które wielu mieszkańców darzy ogromnym sentymentem. Dlatego powstanie tu Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno- Naukowej „ISKRA”, z którego mieszkańcy będą mogli za darmo korzystać i realizować swoje pasje - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Budynek odzyska również dawny wygląd, jak na starych fotografiach, do tego będzie jeszcze podświetlony. Od strony ulicy zniknęły już rusztowana, a budynek ma nową elewację. Odtworzono okna w sali widowiskowej, które przez lata były zamurowane. Teraz prezentują się znakomicie, podobnie jak nowy zegar.

Wcześniej wymieniono dach na całym budynku, trwają prace wewnątrz. Nie są łatwe, bo w planach jest odtworzenie dawnych elementów.
Poza przebudową sali widowiskowej, która będzie miała nową sceną, profesjonalne nagłośnienie, więcej miejsc siedzących (łącznie 220), odnowiony zostanie hol i schody z balustradami. Na dole urządzona zostanie świetlica.
Umowę z wykonawcą Powiat Pilski podpisał w lipcu ubiegłego roku. Koniec remontu coraz bliżej.

***
Rozpoczęła się również długo oczekiwana termomodernizacja budynków Starostwa Powiatowego przy alei Niepodległości w Pile. Remont zaczął się od młodszego budynku, w którym mieści się m.in. Urząd Statystyczny, ale wkrótce obejmie również główny zabytkowy budynek.   

Zagospodarowany będzie także teren wokół budynków, a od strony Wyspy w ramach II etapu projektu Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim  powstanie jeszcze strefa rekreacyjno-edukacyjna. Staną tu wiaty rekeracyjne, częściowo zadaszony pomost, a w przyszłości punkty gastronomiczne. To będzie kolejne miejsce, w którym mieszkancy będą mogli z przyjemnością wypocząć.
 
Termomodernizacja będzie kosztować 7 mln zł. Remont jest  współfinansowany z preferencyjnej pożyczki JESSICA2 przeznaczonej na realizację przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej w ramach WRPO na lata 2014-2020.
Dzięki tej inwestycji Powiat Pilski tylko na samych rachunkach za ogrzewanie zaoszczędzi 200 tys. zł rocznie. Prace mają zakończyć się we wrześniu przyszłego roku.
Szczegóły TUTAJ