Rusza modernizacja budynków Starostwa Powiatowego w Pile

Data: 26-08-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Rusza modernizacja budynków Starostwa Powiatowego w Pile To będzie jeden z najpiękniejszych obiektów w Pile i powiecie pilskim. Blisko 100-letni zabytkowy budynek Starostwa Powiatowego przy alei Niepodległości zostanie wyremontowany i odzyska swój dawny blask. Wraz z nim modernizację przejdzie przylegający do niego budynek, w którym mieści się m.in. Urząd Statystyczny. Po remoncie oba będą wizytówką Piły i powiatu pilskiego.
Wraz z remontem starostwa, zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku. Powstaną wiaty rekreacyjne, częściowo zadaszony pomost, a w przyszłości punkty gastronomiczne.

W środę, 26 sierpnia w imieniu władz Powiatu Pilskiego Eligiusz Komarowski, starosta pilski razem z Arkadiuszem Kubichem, wicestarostą podpisali umowę z wykonawcą na termomodernizację i remont budynków przy alei Niepodległości 33/35 i budynku 37 w Pile, którym została firma NOVA TERM z Piły. Nadzór inwestorski sprawować będzie firma Investa sp. z o.o. z Piły.

Remont będzie gruntowny. Obejmie m.in. naprawę murów i nową elewację (w budynku głównym również odtworzenie i oczyszczenie zabytkowych cegieł), częściową wymianę okien, remont dachów, tarasów, łącznika między budynkami, wejść, wymianę instalacji grzewczej, elektrycznej oraz zagospodarowanie terenu wokół budynków. W jednej z części budynku zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Remont przewiduje także oświetlenie zewnętrzne budynków, które podkreśli ich walory estetyczne.

- Jako władze Powiatu Pilskiego zdawaliśmy sobie sprawę, że remont budynków jest nieodzowny. Ale czekaliśmy z nim, aby zrealizować najpierw inwestycje na obiektach służących bezpośrednio mieszkańcom. Wybudowaliśmy halę sportową dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, wybudowaliśmy boiska szkolne, zmodernizowaliśmy Stadion Powiatowy przy ul. Okrzei, na ukończeniu jest remont budynku dawnego kina Iskra w Pile. W końcu nadszedł czas na nasze budynki przy al. Niepodległości, które po gruntownej modernizacji zostaną jeszcze podświetlone, a kolory mogą się na nich zmieniać w zależności od obchodzonych świąt państwowych – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski. - Jestem pewien, że będzie to piękne miejsce, tym bardziej że planujemy również kolejne inwestycje, związane z realizacją II etapu projektu Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim, który przewiduje wkomponowanie naszego budynku w teren Wyspy – dodał starosta.
 
- Wyremontujemy zabytkowy budynek w Pile, który stanie się perełką architektoniczną miasta i powiatu. To kolejna ważna inwestycja, którą zrealizuje Powiat Pilski – podkreślił z kolei Arkadiusz Kubich, wicestarosta.  

Remont będzie współfinansowany z preferencyjnej pożyczki JESSICA2 przeznaczonej na realizację przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej w ramach WRPO na lata 2014-2020.
- Rocznie na ogrzewaniu poczynimy ok. 200 tys. zł oszczędności, co umożliwi nam praktycznie jej ratalną spłatę. Zachęcam inne samorządy, aby korzystały z podobnych możliwości – dodała Karolina Szambelańczyk, dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Pile.  
Termomodernizacja ma się zakończyć do 30 września 2021 r. Wartość prac to ponad 7 mln zł.
Zapisz się na newsletter