17.06
17.07 2022
Kultura

Włodzimierz Szpinger - wybitny artysta 17 czerwca w Galerii BWA. Zapraszamy

Włodzimierz Szpinger - wybitny artysta 17 czerwca w Galerii BWA. Zapraszamy Włodzimierz Szpinger - wybitny artysta i "METAFIZYKA GROTESKI" w BWA w Pile – dzięki współpracy z Galerią Quadrilion w Warszawie oraz Carmen Tarcha Gallery 5. Szpinger to fenomen polskiego malarstwa!
 
Obrazy jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych - Włodzimierza Szpingera - od 17 czerwca w Galerii BWA w Pile. Zapraszamy na otwarcie wystawy.
 
"Malarstwo Szpingera jest erudycyjnym popisem podpartym doskonałym warsztatem. Wycyzelowane pod względem formalnym, o czym zaświadczają kompozycje misternej konstrukcji i techniki jak u dawnych mistrzów. Prace artysty były pokazywane w wielu muzeach i galeriach sztuki - m.in. w paryskim Centre Pompidou, w Rotterdamie, Dortmundzie, Bielefeld, Dusseldorfie, Gdańsku czy Warszawie".
 
- Szpinger to fenomen polskiego malarstwa! Prócz fascynacji sztuką flamandzką i holenderską w malarstwie Włodzimierza Szpingera można odnaleźć echa mrocznych skandynawskich legend i mitów, a także zauroczenie słonecznym pejzażem i jasnymi barwami południa Europy oraz całą kulturą śródziemnomorską. W jego twórczości jest płomienny mistycyzm średniowiecza, a zarazem renesansowa radość życia i zachwyt nad pięknem świata. Wyszukiwanie tych powinowactw – także autorskich odwołań głównie do Hieronymusa Boscha, Breughlów, Durera czy Memlinga - to ulubione zajęcie recenzentów sztuki Szpingera. Od swoich protoplastów Szpinger przejął ich olśniewający warsztat i solidność wykonania, precyzję i kunszt - tak mówi o tej sztuce Carmen Tarcha, prezes zarządu Qudrilion S.A.
 
Prace Włodzimierza Szpingera były pokazywane w wielu muzeach i galeriach sztuki – m.in. w paryskim Centre Pompidou, w Rotterdamie, Dortmundzie, Gdańsku czy Warszawie. Znajdują się również w zbiorach licznych prestiżowych muzeów i galerii na świecie.
 
Podczas wernisażu z minirecitalem wystąpią: Dobrochna Karolewska (skrzypce) i Mirosław Feldgebel (fortepian).
 
Więcej na stronie: www.galeriabwa.pila.pl
 
 
 

Data wydarzenia: 17.06.2022 19:00 - 17.07.2022 00:00