Opublikowano wyniki 28. Edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2026.
Analizowano 1430 liceów i 1235 techników z całego kraju. W ogólnopolskim zestawieniu rankingu znalazło się 1000 liceów i 500 techników, którym przyznano złote, srebrne i brązowe tarcze. Wśród nich znalazły się również placówki z powiatu pilskiego.
- Gratuluję wszystkim szkołom, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, które znalazły się prestiżowym zestawieniu Perspektyw, a szczególnie tym, które awansowały. Przed nami wciąż duży wysiłek, aby utrzymać wysoki poziom nauczania i nieustannie dążyć do rozwoju edukacji w powiecie pilskim – mówi Rafał Zdzierela, starosta pilski.
Szkoły Powiatu Pilskiego w Rankingu Perspektywy 2025:
Licea
SREBRNA TARCZA – I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile - 454 miejsce w kraju, w Wielkopolsce - 41 miejsce, wzrost w rankingu (w 2025 r. - 612 miejsce w kraju, w Wielkopolsce - 59 miejsce).
SREBRNA TARCZA - II Liceum Ogólnokształcące w Pile im. Stanisława Staszica - 433 miejsce w kraju, w Wielkopolsce - 34 miejsce, spadek w rankingu (2025 r. - 344 miejsce w kraju, w Wielkopolsce 27.
BRĄZOWA TARCZA - Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile - 958 miejsce w kraju, a w Wielkopolsce 86, pierwszy raz w rankingu - w 2025 r. w kraju i Wielkopolsce miejsca nie odnotowano.
III LO przy Teatralnej i LO w Łobżenicy – poza rankingiem.
Licea niepubliczne
SREBRNA TARCZA - LO Towarzystwa Salezjańskiego w Pile - 277 miejsce w kraju, 20 w Wielkopolsce
ZŁOTA TARCZA - II LO STO w Pile - 47 miejsce w kraju, 4 miejsce w Wielkopolsce.
Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów:
- sukcesy w olimpiadach 25%
- matura z przedmiotów obowiązkowych 30%
- matura z przedmiotów dodatkowych 45%.
TECHNIKA
SREBRNA TARCZA - Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile, 236 miejsce w kraju, Wielkopolsce - 24 miejsce, wzrost w rankingu (w 2025 r. – 252 miejsce w kraju, w Wielkopolsce 26 miejsce).
BRĄZOWA TARCZA - Technikum nr 4 w Zespole Szkół Budowlanych w Pile - 366 miejsce w kraju, w Wielkopolsce - 35 miejsce, spadek w rankingu (w 2025 - 171 miejsce w kraju, w Wielkopolsce - 19 miejsce.
BRĄZOWA TARCZA - Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Pile - 447 miejsce w kraju, w Wielkopolsce - 49 miejsce, spadek w rankingu (w 2025 - 199 miejsce w kraju, w Wielkopolsce - 23 miejsce.
Zespól Szkól przy Teatralnej w Pile - 66 miejsce w Wielkopolsce, w ogólnopolskim rankingu nie odnotowano.
Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku - poza rankingiem.
Technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów:
- sukcesy w olimpiadach 20%
- matura z przedmiotów obowiązkowych 20%
- matura z przedmiotów dodatkowych 25%
- egzamin zawodowy 35%.