26 czerwca w szkołach wybrzmiał ostatni dzwonek. Uczniowie rozpoczęli wakacje.
We wszystkich szkołach odbyły się uroczyste apele. Były one okazją do podsumowania minionych miesięcy nauki, wręczenia wyróżnień, podziękowań dla nauczycieli i pracowników szkół oraz złożenia życzeń bezpiecznego letniego wypoczynku.
Przedstawiciele samorządu Powiatu Pilskiego uczestniczyli w zakończeniach roku szkolnego w szkołach i placówkach oświatowych, dziękując dyrektorom, nauczycielom oraz pracownikom za ich codzienne zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia.
Stefan Kowal, wicestarosta pilski, wziął udział w uroczystości w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku oraz w II Liceum Ogólnokształcącym w Pile. Podczas spotkania podziękował dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za ich codzienny trud i pracę na rzecz uczniów. Słowa uznania skierował również do młodzieży, gratulując osiągnięć i wytrwałości w mijającym roku szkolnym.
W Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły gratulacje oraz podziękowania przekazali Rafał Zdzierela, starosta pilski oraz Małgorzata Karwacka, przewodnicząca Rady Powiatu w Pile. Szczególne wyróżnienia otrzymali uczniowie, którzy zakończyli rok szkolny ze świadectwami z czerwonym paskiem.
Wyjątkowo wzruszającym momentem uroczystości było pożegnanie Bożeny Graczyk, starszej woźnej, która po 20 latach pracy w Zespole Szkół Ekonomicznych przeszła na zasłużoną emeryturę. Za wieloletnią, sumienną pracę, życzliwość oraz oddanie społeczności szkolnej podziękował jej starosta Rafał Zdzierela, wręczając okolicznościowe podziękowania.
Uroczyste zakończenie roku odbyło się również w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile. Gratulacje uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły złożyli poseł Piotr Głowski oraz Rafał Zdzierela, starosta pilski. W uroczystości uczestniczyli także Kazimierz Sulima, etatowy członek Zarządu Powiatu Pilskiego oraz Monika Marchut-Grzybowska, dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile.
Dyrektor szkoły Daria Paluchowska-Prochot podziękowała uczniom za ich zaangażowanie, sukcesy i godne reprezentowanie liceum. Wyrazy wdzięczności skierowała również do nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz rodziców za współpracę i wspólne budowanie sukcesów szkoły.
Przedstawiciele Powiatu Pilskiego uczestniczyli także w miejskiej uroczystości zakończenia roku szkolnego, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile. W roku szkolnym 2025/2026 naukę w pilskich szkołach podstawowych zakończyło 5434 uczniów.
Gratulacje uczniom oraz podziękowania dyrektorowi szkoły, nauczycielom i pracownikom oświaty złożyła prezydent Piły Beata Dudzińska. Do życzeń bezpiecznych i udanych wakacji dołączyli również Rafał Zdzierela, starosta pilski, oraz poseł Piotr Głowski.
Kończący się rok szkolny był czasem intensywnej nauki, licznych sukcesów edukacyjnych, sportowych i artystycznych oraz realizacji wielu przedsięwzięć rozwijających potencjał szkół Powiatu Pilskiego. Rozpoczynające się wakacje to czas zasłużonego odpoczynku dla uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty.