Kolejne Naturalisko za nami

Data: 01-07-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kolejne Naturalisko za nami  
Naturalisko to duże przedsięwzięcie kulturalno-edukacyjne odbywające się cyklicznie od 2005 roku, w Gminie Łobżenica. W tym roku Naturalisko odbywało się w dniach od 28 do 30 czerwca. Jego organizatorem jest Miasto i Gmina Łobżenica przy współpracy Gminnego Centrum Kultury. Imprezę współfinansuje Powiat Pilski.

- Impreza ta promuje zarówno dbałość o środowisko naturalne, jak i bogactwo kulturowe oraz aktywny wypoczynek. Dzięki temu stanowi ona idealną propozycję dla osób pragnących spędzić czas w sposób wartościowy i przyjemny. Szczególnie doceniam różnorodność atrakcji oferowanych podczas imprezy. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku czy zainteresowań – mówi Stefan Kowal, wicestarosta pilski.

Naturalisko rozpoczęło się w piątek, 28 czerwca, od pikniku ekologicznego w Łobżenicy, podczas którego Związek Gmin Krajny przeprowadził akcję „Sadzonki do rozdania za eko działania”. Mieszkańcy, którzy przynieśli minimum 20 zużytych baterii lub 2 sztuki zużytych telefonów komórkowych/tabletów, otrzymali sadzonkę ziół. Dodatkowo w piątkowe popołudnie Towarzystwu Miłośników Łobżenicy została wręczona statuetka Pegaza, nagroda główna Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. Nagrodę odebrały członkinie Towarzystwa z prezes Zdzisławą Bosak – Kawą, radną Rady Powiatu w Pile.

Drugi dzień Naturaliska, upłynął pod znakiem rywalizacji między sołectwami z gmin powiatu pilskiego. „Krajeńskie sołtysowanie” odbyło się z inicjatywy LGD Krajna Nad Notecią. W turnieju, I miejsce wywalczyły Rataje, II miejsce - Węglewo, III – Gromadno. W turnieju uczestniczyły także sołectwa: Brodna, Grabionna, Kłoda, Tomaszewo i Wysoka Mała.

Dzień trzeci Naturaliska, to zawody konne w skokach przez przeszkody „Na Krajnie”, które już po raz 17. odbyły się w Luchowie. Puchary i nagrody wręczali m.in. wicestarosta Stefan Kowal oraz radni Rady Powiatu w Pile Maciej Kazek i Kazimierz Wasiak.

Zdjęcia: Gminne Centrum Kultury w Łobżenicy
 
Zapisz się na newsletter