Życie na odbudowanym stadionie przy Okrzei w Pile tętni cały rok

Data: 04-04-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Życie na odbudowanym stadionie przy Okrzei w Pile tętni cały rok Powiat Pilski odbudował wiele swoich obiektów i oddał je w użytkowanie mieszkańcom. Jednym z takich obiektów jest Stadion powiatowy przy okrzei, z którego mieszkancy chetnie korzystajac przez cały rok.

W latach 2019-2020 Powiat Pilski odbudował ponad 100-letni Stadionu Powiatowy przy Okrzei w Pile. To kultowe miejsce, na którym przed laty grała drużyna kolejowego Klubu Sportowego Polonia Piła i odnosiła liczne sukcesy w III lidze. Na stadionie odbywały się mecze międzynarodowe, ligowe, towarzyskie. Stadion był miejscem spotkań mieszkańców.

Przez wiele minionych lat stadion jednak ulegał degradacji. Obecne władze powiatu w 2016 roku podjęły decyzję o jego rewitalizacji. Pozyskano unijne środki, 85 procent kosztów inwestycji, część dołożył Powiat Pilski i stadion został zmodernizowany za kwotę ok. 4 mln zł.

Wymieniono bieżnię, trybuny, odnowiono część rekreacyjną, gdzie powstał plac zabaw, siłownia pod chmurką, nowe drogi i chodniki. Duże boisko zostało nowocześnie oświetlone i można z niego korzystać także po zmroku. Za montaż oświetlenia Powiat Pilski zdobył I nagrodę w konkursie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego na najlepszą inwestycję oświetleniową w kraju w 2020 r., w kategorii Oświetlenie Obiektów Sportowych.
Stadion jest czynny cały rok. Zimą od trzech lat organizowane jest tu bezpłatne lodowisko.

Stadion to dzisiaj arena wielu wydarzeń. Odbywają się tu mecze piłki nożnej z udziałem także pilskich  zespołów MKP Powiat Pilski i Kobiecego Klubu Piłkarskiego, turniejów szkółek piłkarskich, mityngów lekkoatletycznych, w tym wieczornych biegów. Korzystają z niego kluby i stowarzyszenia sportowe,  korzystają uczniowie podczas lekcji wf-u.

Jest szeroko otwarty dla mieszkańców, którzy przychodzą tu indywidualnie, pobiegać, pograć w piłkę, pospacerować. Odbywają się tu także ogólnodostępne bezpłatne wydarzenia dla mieszkańców organizowane przez Powiat Pilski. W części rekreacyjnej pikniki strażackie, wojskowe, dożynki powiatowe, wystawy rolnicze i potyczki kulinarne KGW. Latem koncertują ulubione gwiazdy polskiej muzyki. Na scenie stadionu wystąpił m.in. Zespół Feel, Kombi, Strachy na Lachy, Andrzej Piaseczny, Grubson, Liber, Piękni i Młodzi oraz Weekend.

Na co dzień ze stadionu korzystają seniorzy, dzieci, całe rodziny. Obecnie trwa wyniana nawierzchni na sztuczną na dużej płycie boiska, dzięki której jeszcze więcej klubów i stowarzyszeń sportowych będzie mogło z niego korzystać.