Inwestycje Powiatu Pilskiego w ochronę zdrowia i edukację młodzieży

Data: 02-04-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Inwestycje Powiatu Pilskiego w ochronę zdrowia i edukację młodzieży Powiat Pilski to jeden z najszybciej rozwijających się samorządów w kraju. Zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny, mnogość inwestycji, wspieranie lokalnych inicjatyw czy ogrom wydarzeń dla mieszkańców to coś, co wyróżnia go na tle innych powiatów.

Największe tempo rozwoju Powiatu Pilskiego nastąpiło, kiedy władzę w powiecie przejęło Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe w Pile, z bezpartyjnym starostą Eligiuszem Komarowskim. Skuteczność w działaniu doskonale pokazuje, chociażby ilość pozyskanych środków zewnętrznych, zarówno tych krajowych, jak i unijnych. Od 2015 r. do końca 2023 r. Starostwo Powiatowe w Pile oraz jednostki organizacyjne powiatu pozyskały rekordową kwotę blisko 335 mln złotych. Dla porównania, za poprzednich władz powiatu ze starostą z Platformy Obywatelskiej, w latach 2008-2014, była to kwota niespełna 64 mln zł.

- Tak duża kwota dodatkowych pieniędzy pozwoliła zrealizować wiele inwestycji oraz programów społecznych w oświacie, ochronie zdrowia, ekologii, sporcie, kulturze i dla seniorów. Dzięki nim zmodernizowana została również infrastruktura drogowa. Największy wzrost inwestycji nastąpił w mijającej kadencji – podkreśla Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Działania te zostały docenione w ogólnopolskim rankingu Związku Powiatów Polskich, w którym to Powiat Pilski trzy razy z rzędu zdobył I miejsce i uzyskał prestiżowe tytuły „Dobry Polski Samorząd” oraz „Super Powiat”.

Modernizacja Szpitala Specjalistycznego w Pile   
Jednym z najważniejszych działań podejmowanych przez starostę, zarząd i radnych, jest podniesienie jakości leczenie i komfortu pacjentów. Powiat Pilski konsekwentnie modernizuje Szpital Specjalistyczny w Pile, który obsługuje mieszkańców całej północnej Wielkopolski. Wartość przeprowadzonych remontów i zakupów sprzętu od 2015 roku do 2023 r sięga już prawie 50 mln zł.

W tym czasie gruntownie przebudowano i zmodernizowano 5 oddziałów.
- W 2018 r. Odział Nefrologii ze stacją Dializ, która liczy obecnie 18 stanowisk dla pacjentów. Inwestycja kosztowała 7 mln zł.
- W 2018 r. zmodernizowano Szpitalny Odział Ratunkowy za 8 mln zł, na którym powstało aż 21 stanowisk dla pacjentów.
- W 2021 r. przebudowano Oddział Chemioterapii, na którym znajduje się obecnie 26 łóżek dla pacjentów i 8 stanowisk chemii jednodniowej.
- W 2023 r. ukończono modernizację Oddziału Okulistycznego, gdzie powstała sala operacyjna i przeniesiona została Poradnia Okulistyczna. Dzięki temu pacjenci mają zapewnioną ciągłość leczenia.
- 2023-2024 – na ukończeniu jest modernizacja Oddziału Kardiologicznego wartości 20 mln zł. Liczbę łóżek zwiększono do 25, a w strefie nadzoru kardiologicznego do 10. Wszystkie sale dla pacjentów są dwuosobowe, mają sanitariaty i klimatyzację. Na oddziale powstały dwie pracownie hemodynamiki.

- W szpitalu uruchomiono również specjalistyczne pracownie, które pozwalają na przeprowadzanie specjalistycznych zabiegów: Pracownię Elektrofizjologii – zabiegi ablacji serca, Chirurgii Endowaskularnej - małoinwazyjne zabiegi chirurgii naczyniowej. Modernizacji doczekała się także Pracownia Endoskopii – dodaje Krzysztof Pabich, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Dzięki kolejnym inwestycjom placówkę przystosowano dla osób z niepełnosprawnościami. Przebudowano rejestrację główną, powstał wygodny podjazd, zamontowano nowe windy, zainstalowano wysokiej jakości oświetlenie, a w szpitalu można skorzystać z pomocy tłumacza migowego.

W latach 2021- 2023 przywrócono działanie 20 przyszpitalnych poradni. Zakupiono nowe karetki i sprzęt, m.in. aparaty RTG, mammograf cyfrowy 3D, mikroskop operacyjny z zestawem nawigacyjnym dla neurochirurgów. Zaległości inwestycyjne, jakie nadrobił obecny Zarząd Powiatu, sprawiają, że pilski szpital znów stał się specjalistyczny i ponadregionalny.

Szpital w Wyrzysku
Trwa również modernizacja Szpitala Powiatowego w Wyrzysku (drugiej placówki leczniczej Powiatu Pilskiego), która specjalizuje się w rehabilitacji neurologicznej i opiece długoterminowej. Tylko w ubiegłym roku kupiono dla lecznicy mobilny rentgen, a dzięki pozyskanym dużym środkom unijnym (3,5 mln zł) zakupiono karetkę, sprzęt diagnostyczny do Pracowni Endoskopii, aparaty USG, kardiomonitory czy nowe łóżka. Z własnego budżetu szpital kupił natomiast sprzęt rehabilitacyjny. Niedawno zakończyla się budowa łącznika między budynkami szpitala, w którym powstały dodatkowe sale rehabilitacyjne. 

W trosce o zdrowie młodzieży
Powiat Pilski dba również o zdrowie swoich najmłodszych mieszkańców. W tym celu za ponad 1,5 mln złotych uruchomił i wyposażył Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży, gdzie profilaktyka i leczenie zębów odbywa się za darmo, w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- To niezwykłe przedsięwzięcie na skalę kraju. Centrum znajduje się w budynku Zespołu Szkół przy Teatralnej. Urządzono tu dwa gabinety, pracownię RTG z tomografem komputerowym. Obecnie przyjmuje czterech lekarzy dentystów, co znacząco skróciło czas oczekiwania na wizytę. Co ważne leczenie zębów odbywa się na najwyższym poziomie, pacjenci znieczulani są przy pomocy komputera, a lekarze stosują nowoczesne materiały i technologie – zaznacza Simon Nowak, lekarz dentysta.

Z darmowej pomocy stomatologicznej skorzystało już 2,5 tys. pacjentów, a 25 tysięcy zostało objętych profilaktyką. Są już plany rozbudowy tego miejsca o kolejne dwa gabinety i zakup dentobusa – mobilnego gabinetu, który dojedzie do pacjentów w najbardziej oddalone miejsca.   

Władze powiatu zadbały także o zdrowie psychiczne najmłodszego pokolenia. W ramach unijnego projektu wartości 7 mln zł, razem ze Spółką CenterMed i Fundacją Ciszum w 2022 r.  uruchomiono Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. W budynku przy Rydygiera 23 urządzono gabinety lekarzy, psychologów, terapeutów oraz oddział dzienny. W budynku przy Wojska Polskiego 49 b działa drugi punkt, gdzie przyjmowane są zgłoszenia, funkcjonuje także mobilny zespół psychologów. Obecnie centrum działa w ramach kontraktów z NFZ.

Oświata - inwestycje dla uczniów i nauczycieli
Jednym z kolejnych priorytetów Zarządu Powiatu jest modernizacja bazy oświatowej i stworzenie uczniom szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Pilski jak najlepszych warunków do nauki, a nauczycielom do pracy. Od 2016 r.  wartość nowych inwestycji w oświacie i programów edukacyjnych wyniosła ponad 100 mln zł.

W szkołach i placówkach oświatowych przede wszystkim doposażono pracownie dydaktyczne, zakupiono nowoczesny sprzęt, komputery, tablice interaktywne czy urządzono zielone pracownie.

- W 2022 roku do użytku oddano windy w Zespole Szkół im. St. Staszica i I LO przy Pola w Pile. Do tej pory w tych placówkach osoby z niepełnosprawnościami miały problem ze swobodnym poruszaniem  się po budynku. Dlatego te inwestycje były wyczekiwane od dziesięcioleci, a dzięki działaniu władz Powiatu Pilskiego stały się faktem. Obecnie trwa przystosowywanie dla osób niepełnosprawnych kolejnych placówek m.in. Zespołu Szkół w Łobżenicy – podkreśla Iwona Schulz, radna Rady Powiatu w Pile.

Największą inwestycją oświatową w ostatnich latach było wybudowanie Centrum Innowacji Technologicznych w Pile. Powiat Pilski na ten cel pozyskał rekordowe w historii samorządu dofinansowanie unijne w wysokości 24 mln złotych, a całkowita wartość projektu wyniosła 28 mln zł. Powstało tu 26 nowoczesnych pracowni do praktycznej nauki zawodów, m.in. elektroniki, obróbki mechanicznej, informatyki, mechatroniki samochodowej, robotyki oraz automatyki. To obecnie najnowocześniejsze centrum w północnej Wielkopolsce dla rozwoju szkolnictwa zawodowego.

Obiekty sportowe dla dzieci i młodzieży
Wielkim sukcesem była modernizacja bazy sportowej. W latach 2017-2018 – wybudowano halę wraz z kompleksem boisk przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Pile. To ważna placówka dla całej północnej Wielkopolski, a jej wychowankowie na tę inwestycję czekali blisko 50 lat. Koszt tego zadania to prawie 7,3 mln złotych.

Powiat Pilski w 2019 r. wybudował również dwa wielofunkcyjne boiska: przy Zespole Szkół Technicznych oraz Zespole Szkół im. St. Staszica w Pile o łącznej wartości 1 mln zł. Obecnie ruszyła już budowa podobnego boiska przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile.

W 2021 r. do użytku oddano nowo wybudowaną Powiatową Halę Sportową przy ul. W. Pola w Pile, która służy nie tylko uczniom Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej, ale również wszystkim mieszkańcom. O tej inwestycji poprzednie władze mówiły od 20 lat, ale jej nie zrealizowały. Dopiero w 2019 r. Zarząd Powiatu ze starostą Eligiuszem Komarowskim ze Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe w Pile podpisał umowę z wykonawcą, wcześniej zdobywając 6 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, przy 17 mln zł wszystkich kosztów inwestycji.
Zapisz się na newsletter