KGW dały popis kulinarnego kunsztu

Data: 25-03-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

w turnieju wzięły udział 22 KGW z gmin powiatu pilskiego W hai sportowej Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, w sobotę 23 marca, odbył się Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich "o Puchar Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego". Było smacznie, kolorowo, gwarno i wesoło!

W turnieju wzięły udział aż 22 zespoły z gmin powiatu pilskiego. Drużyny włożyły mnóstwo starań nie tylko w przygotowanie samych dań konkursowych, ale i stoisk, które wyglądały imponująco.
- Podziwiam kulinarny kunszt Kół Gospodyń Wiejskich i ich zaangażowanie w dzisiejszy turniej, do którego tak wspaniale się przygotowały. Podziwiam także Wasze zaangażowanie w życie małych społeczności. Mieszkańcy mogą być z Was dumni – mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.   

Zadaniem turniejowym było przygotowanie jednej zimnej przekąski i jednego deseru. Koła Gospodyń Wiejskich postawiły sobie bardzo ambitne cele, bo przed komisją konkursową pojawiały się tak wyszukane dania jak Crème brûlée, Amaretto z jabłkiem, Szarlotka na chmurce, Kaczka w koronie czy Tuńczyk na brzoskwini.
Wyłonić najlepszych z tak wyrównanej stawki nie było łatwym zadaniem, ale po długich naradach udało się uzgodnić werdykt.

Zwycięzcy turnieju:
I miejsce, 2000 zł nagrody oraz największy Puchar Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego zdobyło KGW w Pobórce Wielkiej za dania: pstrąg wielkopolski i szarlotka na chmurce.
II miejsce, 1900 zł w bonach i puchar średni przypadły w udziale KGW "Kłodzianki" w Kłodzie za pasztet pod leśną chmurką i sernik gotowany.
III miejsce, 1800 zł w bonach i mały puchar wywalczyło KGW "Róża" z Róży Wielkiej, które zaserwowało kruche babeczki z kaczką i tort różany.

Ze względu na wyjątkowy kunszt kulinarny uczestniczek komisja konkursowa postanowiła przyznać trzy równorzędne wyróżnienia po 1700 zł w bonach towarowych i pamiątkowe grawertony.
Wyróżnienia otrzymały:
KGW Szydłowo za pastę z pstrąga i deser "leśny zakątek",
KGW Rataje za roladę z kurczaka i deser "biała czekolada-truskawka",
KGW "Nasze Dolaszewo" za wędzonego pstrąga i deser owocowy.

Pozostałe 16 zespołów otrzymało pamiątkowe dyplomy za udział w turnieju i prezenty w postaci bonów towarowych wartości 1200 zł.
Wydarzenie uatrakcyjnił pokaz mody inspirowany motywami krajeńskimi przygotowany przez Annę Borowicz i Kingę Mikołajewską, nauczycieli Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile, w którym wystąpili w uczniowie szkoły.  

Gratulacje wszystkim KGW złożyli także radni Rady Powiatu w Pile: Marek Kamiński, również członek Zarządu Powiatu w Pile, Krzysztof Pabich, wiceprzewodniczący Rady oraz Iwona Schulz, Ewa Ramusiewicz, Monika Kubiak-Majewska i Marian Madej
Zapisz się na newsletter