Otwarcie Powiatowego Centrum Innowacji Technologicznych w Pile

Data: 13-03-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiatowe Centrum Innowacji Technologicznych służy do praktycznej nauki zawodów Uroczyste otwarcie Powiatowego Centrum Innowacji Technologicznych przy ulicy Ceglanej 2 w Pile.  Było to niezwykle ważne wydarzenie, a na pewno przełomowe, jeśli chodzi o praktyczną naukę zawodów naszej młodzieży. Nowe Centrum to skok technologiczny, którego dokonał Powiat Pilski w edukacji młodzieży.

Powiatowe Centrum Innowacji Technologicznych to najnowsza i największa inwestycja Powiatu Pilskiego, na którą pozyskano rekordowe dofinansowanie unijne w historii naszego samorządu, blisko 24 mln zł. Całość kosztowała ponad 28 mln zł.

Placówka jest świetnie wyposażona w urządzenia, które obecnie posiadają nowoczesne przedsiębiorstwa: roboty, komputery, drukarki 3d i wiele innych. Urządzono tu 26 różnych pracowni, m.in. elektroniki, obróbki mechanicznej, informatyki, projektowania, mechatroniki samochodowej, robotyki oraz automatyki. To jedyna taka placówka w północnej Wielkopolsce.

- Jestem pewien, że nauka różnych zawodów w takich warunkach przyniesie jak najlepsze efekty dla  naszych uczniów, którzy będą znakomicie przygotowani do podjęcia atrakcyjnej pracy i będą poszukiwani przez pracodawców - mówi Eligiusz Komarowski, starosta piski.

Pod dużym wrażeniem nowej inwestycji jest również Krzysztof Pabich, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile, który uczestniczył w otwarciu Centrum.
- Działam w branży motoryzacyjnej ponad 30 lat. Uczęszczałem do pilskiego mechanika i o takich urządzeniach mogliśmy tylko pomarzyć. To niezwykle nowoczesne miejsce do nauki różnych zawodów, które stworzyliśmy dla naszej młodzieży. Z pewnością nauka w takich warunkach będzie niezwykle atrakcyjna i na niezwykle wysokim poziomie – podsumowuje.

W otwarciu uczestniczył także Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski oraz radni Rady Powiatu w Pile Ewa Ramusiewicz, Zdzisława Bosak-Kawa, Krzysztof Stepnowski, a także wielu gości, przedstawicieli placówek współpracujących z Powiatowym Centrum Edukacji, przy którym powstało Powiatowe Centrum Innowacji Technologicznych. Ogromne słowa uznania należą się dyrektorowi Piotrowi Danielewiczowi oraz kadrze, która zaangażowała się w powstanie i wyposażenie tej placówki.