Informacja o ćwiczeniach wojsk NATO

Data: 15-02-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Informacja o ćwiczeniach wojsk NATO  W pierwszej połowie 2024 roku Dowództwo Połączonych Sił Sojuszniczych w Europie NATO organizuje największe od kilkudziesięciu lat ćwiczenie wojskowe STEADFAST DEFENDER 2024 (STDE24). Wezmą w nim udział żołnierze polscy i wojsk sojuszniczych.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem DRAGON-24 z udziałem sił międzynarodowych, będą prowadzone na terytorium Polski (na poligonach i w terenie przygodnym) w terminie od 25 lutego do 14 marca 2024 r. Jego głównym celem będzie doskonalenie zdolności do reagowania na zagrożenia militarne i niemilitarne podczas kryzysu i otwartego konfliktu zbrojnego.

W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy (w tym ok. 5 tys. żołnierzy z państw sojuszniczych) oraz ponad 3,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego. Będzie to największe i najważniejsze ćwiczenie w ramach STDE24. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację większości zadań w ścisłym współdziałaniu z elementami pozamilitarnych struktur obronnych państwa.

Kluczowym przedsięwzięciem w czasie ćwiczenia DRAGON-24 będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego po drogach i w terenie przygodnym. Należy spodziewać się wzmożonego ruchu wojsk sojuszniczych NATO na terytorium Polski.
 
Zapisz się na newsletter