Spotkanie z okazji promocji książki o historii WKS Sokół Piła

Data: 18-01-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Spotkanie z okazji promocji książki o historii WKS Sokół Piła "Przez dziesięciolecia byli pilskimi muszkieterami ringów, na swoich walkach gromadzili rzesze kibiców, którzy by ich obejrzeć potrafili nawet „wisieć” na oknach w hali przy Mireckiego".

W Centrum Powiatowym Iskra w Pile 16 stycznia odbyło się wyjątkowe spotkanie dawnych i obecnych  zawodników WKS Sokół Piła, jego trenerów, działaczy oraz wielu kibiców. Okazją do spotkania było wydanie książki poświęconej historii klubu pt. „Od Wajgelta do Michelusa - subiektywna i nie tylko historia Sokoła Piła”.

To nie tylko historia boksu. To historia pilskiego sportu, ludzi, którzy przynosili chwałę Pile i Polsce. Spotkanie współorganizował Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile.  
- Od zawsze interesuję się boksem, jestem sędzią międzynarodowym w tej dyscyplinie, mało, przed laty sam byłem zawodnikiem tego klubu. To wyjątkowa pozycja, którą napisał Janusz Białkowski, pilanin, wierny kibic boksu, który nie tylko bywał na meczach pięściarzy  WKS Sokół  Piła, ale również na treningach i obserwował życie klubu od środka. Opisał historię klubu z potrzeby serca, subiektywnie, tak jak ją widział i zapamiętał – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Tytułowe nazwiska nie są przypadkowe. Tadeusz Wajgelt, to znakomity były zawodnik Sokoła Piła, który zdobywał medale w wadze półciężkiej Mistrzostw Polski (srebrne w 1973 i 1975 r., brązowe w 1968, 1971 i 1974 r.). W tym czasie toczył zacięte boje m.in z Januszem Gortatem. Został on uznany za najlepszego sportowca Piły trzydziestolecia 1945-1975. Niestety, nie doczekał wydania książki, zmarł w  grudniu ubiegłego roku. Na spotkanie przybyła jednak jego żona Danuta, za co jeszcze raz bardzo dziękuję w imieniu wszystkich uczestników.

Kolejne tytułowe nazwisko Dawid Michelus, to młody zawodnik, rocznik 1993, kolejny wychowanek WKS Sokół, mistrz kraju w wadze koguciej. Był brązowym medalistą igrzysk olimpijskich młodzieży i brązowym medalistą młodzieżowych mistrzostw świata. W 2011 roku odniósł swój pierwszy seniorski sukces, zostając mistrzem Polski w wadze koguciej (do 56 kg). Został nim w wieku 17 lat i niecałych 6 miesięcy stając się najmłodszym mistrzem Polski seniorów. Obecnie już zakończył karierę. Ze względu na obowiązki służbowe nie mógł przybyć na spotkanie, ale pozdrowił wszystkich na specjalnie przesłanym filmie. 

Spotkanie trwało blisko 2 godziny. Była to doskonała okazja do wymiany wspomnień z lat świetności pilskiego Sokoła i poznania jego najnowszej historii i dokonań.
Na scenie zaaranżowano mini ring, gdzie wspomnieniami dzieli  się: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Tadeusze Krupa, były zawodnik, obecnie sędzia bokserski, Bogdan Ciemiński, były zawodnik, Sławomir Nowicki, również były zawodnik, a obecnie trener oraz członek zarządu WKS Sokół Piła.

Spotkanie przebiegało w niezwykle sympatycznej atmosferze. Ważne, że byli także obecni zawodnicy, którzy przedstawili również swoje sukcesy.
- Było to dla mnie wyjątkowe spotkanie. Czułem się jak w dużej i zgranej bokserskiej rodzinie. Zachęcam młodych ludzi do uprawiania tego pięknego sportu – podsumowuje starosta.   

Wydanie książki wsparł Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile, jest ona dostępna również u nas w Starostwie Powiatowym w Pile.
Zapisz się na newsletter