W walce z rakiem piersi najważniejsze są badania profilaktyczne

Data: 19-10-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

relacja z obchodów dnia zdrowia piersi W Centrum Powiatowym Iskra w Pile odbyły się XVII Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi w związku z obchodzonym w październiku miesiącem świadomości i profilaktyki raka piersi.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Organizatorami wydarzenia byli: Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pile, Stowarzyszenie Pilski Klub Amazonek, Stowarzyszenie do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna z Piły oraz Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile.

W wydarzeniu uczestniczył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski
- Obchody mają na celu przede wszystkim popularyzowanie badań profilaktycznych, tak ważnych w wykrywania raka piersi i docieranie z tą wiedzą do jak najszerszego grona. Tym bardziej że wczesne wykrycie raka daje prawie 100-procentową szansę na wyleczenie. Cieszę się, że w obchody angażuje się tak wiele organizacji, a przede wszystkim młodzież szkolna - powiedział.

Według statystyk rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. W początkowej fazie zwykle nie daje żadnych objawów. Wykryty w porę jest niemal w 100% uleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka:  badania mammograficzne, usg czy samobadanie piersi.

W ramach obchodów zorganizowano w tym roku dwa konkursy.

Dla uczniów szkół podstawowych pt. „O zdrowie dbamy – zasady profilaktyki znamy” w którym I miejsce i nagrodę Starosty Pilskiego otrzymał Kacper Młynarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Pile.

Drugi konkurs przeprowadzono wśród uczniów szkół ponadpodstawowych  pt. „Pamiętaj o profilaktyce – chroń siebie i najbliższych” - I miejsce i nagrodę Starosty Pilskiego otrzymała Amelia Pomierska z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile. Obchody i konkursy odbyły się w ramach realizowanego w placówkach oświatowych programu profilaktyki schorzeń nowotworowych.

Po oficjalnej części obchodów ulicami miasta przeszedł Marsz Zdrowia – uczestnicy obchodów z przypiętym symbolem akcji – różową wstążką - zachęcali kobiety do profilaktycznych badań.