"Krajna kolorem malowana" - regionalna kultura w centrum ISKRA

Data: 11-10-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

w ramch wydarzenia odbył się spektakl teatralny, pokaz mody i wystawa zdjęć W Centrum Powiatowym ISKRA w Pile niezwykle widowiskowo podsumowano projekt „Krajna kolorem malowana”.  Widzowie mieli okazję zobaczyć bajkowy spektakl, pokaz mody i wystawę zdjęć.

Przed publicznością zaprezentowały się dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury ISKRA w Pile w przedstawieniu teatralnym opartym na motywach sztuki pt. „Opowiedz mi, busiu”, odzwierciedlającej zwyczaje i mowę dawnych mieszkańców Krajny. Młodzi aktorzy wypadli znakomicie, wrażenie zrobiły ich stroje oraz scenografia.

Niezwykle widowiskowy był także międzypokoleniowy pokaz mody tradycyjnej i nowoczesnej inspirowanej barwami i motywami krajeńskimi. Na scenie zaprezentowały się zarówno dzieci jak i dorośli. Widzowie mogli także obejrzeć wystawę „Krajna od pokoleń”, prezentującą zdjęcia z sesji fotograficznej, która odbyła się w ramach „Wieczoru w stylu krajeńskim” w Białośliwiu.

Projekt "Krajna kolorem malowana" to cykl wydarzeń inspirowanych tradycyjną kulturą ludową powiatu pilskiego i złotowskiego. Celem całego przedsięwzięcia jest popularyzacja zanikającej kultury Krajny oraz adaptacja tradycyjnych wzorów i motywów krajeńskich do potrzeb obecnych czasów i współczesnych wymagań mieszkańców regionu Północnej Wielkopolski.
- To wspaniałe, jeśli możemy poznawać i kontynuować tradycje naszych przodków. Na nich budujemy naszą tożsamość - mówi Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.

Wydarzenia na scenie podziwiali m.in. radni Rady Powiatu w Pile: Kazimierz Wasiak, przewodniczący, radna Zdzisława Bosak-Kawa oraz burmistrzowie i wójtowie.
Lokalne dziedzictwo kulturowe to jedna z osi priorytetowych „Partnerstwa dla rozwoju Krajny” utworzonego w ramach pilotażowego programu realizowanego z udziałem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przez samorządy Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile i Gmina Wysoka, Gmina Białośliwie, Miasto i Gmina Miasteczko Krajeńskie, Gmina Wyrzysk, Łobżenica gmina oraz Powiat Złotowski i Gmina Zakrzewo, Gmina Lipka, Gmina Złotów.

To jedno z działań zmierzających do rozwoju społeczności Północnej Wielkopolski w oparciu o dorobek kulturowy Krajny.

Projekt "Krajna kolorem malowana" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

KOSZT CAŁKOWITY: 75.748,00 zł
KWOTA DOTACJI: 71.000,00 zł