Badania i porady w ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta

Data: 17-09-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta 17 września obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta, w tym roku pod hasłem: „Aktywizowanie i angażowanie pacjentów dla bezpieczeństwa pacjenta”. Tego dnia wiele budynków podświetlonych będzie na pomarańczowo, w tym również Starostwa Powiatowego w Pile.

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile od 17 do 20 września w ramach obchodów mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad i badań.

Celem obchodów jest wzrost świadomości znaczenia bezpieczeństwa pacjentów. To np. ograniczenie działań niepożądanych terapii i szkód powstałych na skutek nieprawidłowego leczenia farmakologicznego.

Dzień ten zwraca również uwagę na błędy medyczne. Często poszkodowani chorzy nie wiedzą w jaki sposób domagać się swoich praw, choć świadomość ta ciągle rośnie. Ich interesy reprezentuje instytucja Rzecznika Praw Pacjenta - ogólnopolska bezpłatna infolinia 800 190 590.

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile pełnomocnikiem ds. bezpieczeństwa pacjenta jest Jan Wolszczak, który przyjmuje na parterze szpitala, w dziale prawnym.

W dniach 17-20 września w szpitalu będzie prowadzona akcja związana z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta. Dla obecnych i potencjalnych pacjentów będą zorganizowane m.in. stoiska promujące zdrowie, będzie można wykonać badania ciśnienia krwi, poziomu glukozy, BMI, skorzystać z profilaktyki nowotworowej. Warto skorzystać.

Szczegółowy program obchodów znajduje się TUTAJ

Powiat Pilski dba zarówno o pilską lecznicę, jak i Szpital Powiatowy w Wyrzysku.
- Nie mamy jednak wpływu na samo leczenie i przebieg opieki nad pacjentemoraz oraz na wynagrodzenia, które w 100 procentach finansuje NFZ. Możemy jedynie finansować zakupy sprzętu i remont oddziałów. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby personelowi medycznemu oraz pacjentom zapewnić jak najlepsze warunki leczenia. Od kiedy w 2016 r. objąłem stanowisko Starosty Pilskiego wraz z Zarządem Powiatu i radnymi intensywnie modernizujemy obie placówki i nadrabiamy lata zaniedbań naszych poprzedników - mówi Eigiusz Komarowski, starosta pilski.

W pilskim szpitalu w tym czasie gruntownie zmodernizowano 4 oddziały (SOR, Oddział Nefrologii ze stacją dializ, chemioterapii, okulistyczny, trwa remont kardiologii. Powstały nowoczesne poradnie: endoskopii, elektrofizjologii, chirurgii endowaskularnej. Zakupiono nowoczesny sprzęt diagnostyczny wartości  milionów złotych, nowe karetki, łóżka. Otwarto 20 nowych poradni przyszpitalnych.

Podobnie modernizuje się wyrzyska lecznica, która w ostatnich latach mocno postawiła na rehabilitację neurologiczną i opiekę nad przewlekle chorymi. Wszystko dla bezpieczeństwa pacjenta!