Dożynki Powiatowe w Pile: tradycyjne, kolorowe i radosne

Data: 05-09-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dożynki Powiatowe w Pile: tradycyjne, kolorowe i radosne W niedzielę, 3 września, w stolicy powiatu pilskiego odbyły się Dożynki Powiatowe. Mieszkańcy podziękowali rolnikom, sadownikom, działkowcom za ich trud i wspaniałe plony.

Dożynki Powiatowe rozpoczęła msza święta w kościele pw. Świętej Rodziny, gdzie poświęcono rolnicze plony. Mszę uświetnił występem Chór Akademicki Akademii Nauk Stosowanych w Pile pod kierownictwem Karola Urbanka. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile z udziałem przedstawicieli wszystkim gmin powiatu pilskiego, pocztów sztandarowych OSP, leśników, a przede wszystkim pięknych dożynkowych wieńców.

Potem odbył się wspaniały obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu Łany. Starostowie dożynek Katarzyna Herba, prowadząca wspólnie z mężem gospodarstwo rolne w Kunowie, w gminie Łobżenica oraz Sylwester Warpiński, również gospodarz z Kunowa, przekazali chleb gospodarzom dożynek Eligiuszowi Komarowskiemu staroście pilskiemu oraz Kazimierzowi Wasiakowi, przewodniczącemu Rady Powiatu w Pile.

Następnie gospodarze dożynek tradycyjnie podzielili się chlebem z mieszkańcami.
- Dzisiaj dzielimy się chlebem z tegorocznych zbóż, który jest symbolem ciężkiej pracy rolników. Życzę, aby nikomu nigdy go nie zabrakło, a jego podział był sprawiedliwy. Dożynki Powiatowe to wspaniałe rolnicze święto, mocno zakorzenione w polskiej tradycji. Dzisiaj spotykamy się razem, aby podziękować rolnikom za ich trud – mówił starosta Eligiusz Komarowski.  

Dożynki było świętem radosnym połączonym z wieloma atrakcjami. Na scenie zagrała Kapela Szyberek, zespół AM. Ciekawy pokaz siłaczy przygotował Grzegorz Peksa, dzieci korzystały z  bezpłatnych zamków dmuchanych.

Mieszkańcy mogli posmakować regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, które brały udział w zorganizowanym przez Powiat Pilski Festiwalu Smaki Gmin Powiatu Pilskiego. Pierwsze miejsce za zrazy rybne  z suszonymi grzybami zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Kłodzianki” z Gminy Szydłowo, drugie miejsce KGW „Niezapominajki” z Gminy Łobżenica, III miejsce – KGW „Włościanki” z Gminy Białośliwie.

Równie emocjonujący był Konkurs Wieńców Dożynkowych, który wygrała Gmina Łobżenica, a wieniec wykonało KGW Niezapominajki z sołectwa Dębno. II miejsce zajęła Gmina Wysoka, III – Gmina Ujście.

Doceniono także działkowców w „Powiatowym Konkursie na Najpiękniejszy Kosz Dożynkowy”:
I miejsce – ROD „Krokus” w Wysokiej, II miejsce – ROD „Podlasie” w Pile,III miejsce – ROD „Huta Szkła” w Ujściu.

Dożynki Powiatowe były radosnym świętem, które zakończyła wspólna zabawa, a gwiazdą wieczoru był zespół WEEKEND.
Zapisz się na newsletter