PIERWSZA "taneczna

Data: 19-06-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

relacja z pierwszej wystawy rolniczej i konkursu KGW na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile 18 czerwca na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile odbyła się I Wystawa Rolnicza połączona z Bitwą Regionów - Ogólnopolskim Konkursem Kulinarnym Kół Gospodyń Wiejskich. Było to niezwykle ciekawe wydarzenie, które przyciągnęło wielu mieszkańców.

Po raz pierwszy na stadion przy Okrzei wjechał ciężki sprzęt rolniczy, który na co dzień używa już wielu gospodarzy w gminach powiatu pilskiego. Nowoczesne ciągniki z różnym oporządzeniem do prac polowych zaprezentowały także firmy rolnicze.

Wystawa była połączona z konkursem kulinarnym, w którym udział wzięło 11 Kół Gospodyń Wiejskich z gmin powiatu pilskiego. Ponadto swoje stoiska zaprezentowały firmy okołorolnicze oraz Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z uczniami z Zespołu Szkół Budowalnych. Panowała piknikowa atmosfera, na scenie wystąpili młodzi wokaliści z Piły i Kapela Podwórkowa Szyberek. Dzieci korzystały z darmowych „dmuchańców”, można było ujeżdżać elektrycznego byka, czy wydoić  krowę. Podczas wystawy odbyły się także targi rękodzieła, na których zaprezentowali się twórcy ludowi oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej i Domy Pomocy Społecznej z powiatu pilskiego.

Nie brakowało chętnych, aby posmakować specjałów regionalnej kuchni przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, które przepięknie urządziły swoje stoiska. Unosiły się nad nim aromaty wspaniałych dań, wśród nich smacznych wypieków, deserów i dań głównych: gęsiny, gulaszów z podrobów, bigosu. Wszystko zostało przygotowane według staropolskich przepisów, często przechowywanych na karteczkach z pokolenia na pokolenie.

- To pierwsze tego rodzaju wydarzenie na naszym zmodernizowanym stadionie. Jestem zachwycony daniami, które przygotowali członkowie Kół Gospodyń Wiejskich, podobnie jak sprzętem rolniczym, który, jak się okazuje, także może być prezentowany w tym miejscu. Takie wydarzenia integrują mieszkańców wsi i miast i jak widać mają wielu zwolenników. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami gmin powiatu pilskiego i warto się nawzajem poznać oraz kultywować swoją tradycję i kulturę - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Postanowiliśmy przywrócić wystawy rolnicze do życia. Początkowo chcieliśmy urządzić ją w Nieżychowie, gdzie niegdyś się one odbywały, ostatecznie, dzięki uprzejmości Pana Starosty, wybraliśmy stadion powiatowy znajdujący się w centrum Piły.  Miejsce dobrze się sprawdziło, a frekwencja pokazała, że takie wydarzenia są potrzebne i ciekawe dla mieszkańców - mówi Piotr Maj, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pile, pomysłodawcy całego przedsięwzięcia.

Niezwykle emocjonujące było rozstrzygnięcie Bitwy Regionów KGW, wygrało Koło Gospodyń Wiejskich w Wolsku, które na konkurs przygotowało królika po staropolsku. Miejsca na podium zajęły jeszcze: II miejsce - KGW "Róża" w Róży Wielkiej, III miejsce KGW "Kłodzianki" w Kłodzie. W konkursie brały udział również: KGW w Kunowie, KGW w Witrogoszczy, KGW w Tłukomach, KGW w Nieżychowie, KGW w Dębówku Starym, KGW w Białośliwiu, KGW w Dębnie, KGW w Ługach Ujskich.
Nagrody od IV do VI miejsca oraz wyróżnienia dla KGW biorących udział w konkursie ufundował Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile. Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.

Organizatorem wydarzenia był Powiat Pilski. Wsparcia udzieliła Rada Powiatowa Wielkiepolskiej Izby Rolniczej oraz Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pile.