Nowy Punkt Edukacji Ekologicznej przy MDK ISKRA w Pile

Data: 14-06-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

relacja z otwarcia przez Powiat Pilski kolejnego w Pile miejsca edukacji ekologicznej dla dzieci Przy Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile otwarto Punkt Edukacji Ekologicznej. To fantastyczne  miejsce, przede wszystkim zielone, z profesjonalnymi urządzeniami edukacyjnymi, w którym szczególnie dzieci w wieku wczesnoszkolnym będą mogły dużo się nauczyć o przyrodzie i ekologii.

Nowy Punkt Edukacji Ekologicznej jest bardzo różnorodny. Pięknie otacza budynek, wokół którego posadzono zioła i kwiaty, postawiono oranżerię, w której można sadzić i przesadzać rośliny. Stanęła zadaszona altanka, ławki i stoły z edukacyjnymi pulpitami, ustawiono karmniki dla motyli i hotel dla owadów. Punkt posiada również stację meteo, a na jednej ze ścian budynku - wiszące ogrody.
- Jest to miejsce przyjazne dla wszystkich. W centrum miasta można się zrelaksować, odpocząć, a także poznać wiele przyrodniczych ciekawostek – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Punkt Edukacji Ekologicznej przy MDK Iskra urządziliśmy w ramach drugiego etapu projektu Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim realizowanego razem z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra i Nadleśnictwem Kaczory, o wartości blisko 2 mln zł, w tym 1,3 mln zł pozyskaliśmy ze środków Unii Europejskiej. Ti olejna tak ścieżka edukacyjna, wcześniej podobne urządziliśmy przy szkołach średnich.

A warto przypomnieć, że w ramach I etapu tego projektu wartego 1,5 mln zł, Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile urządził ścieżki edukacyjne przy budynku Starostwa, Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej w I LO w Pile, a leśnicy rozbudowali swoje ośrodki edukacji i atrakcyjnie urządzili leśne miejsca rekreacji.
- Projekty te realizujemy wspólnie, nasza siła partnerstwa z Powiatem Pilskim z pewnością miała również znaczenie w pozyskaniu środków z Unii  Europejskiej – dodaje Adam Standio, Nadleśniczy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

Punkt Edukacji Ekologicznej przy MDK Iskra jest wiec kolejnym działaniem w kierunku edukacji ekologicznej mieszkańców, kosztował blisko 760 tys. zł, bo oprócz wymienionych inwestycji zakupiono jeszcze wiele urządzeń multimedialnych do prowadzenia zajęć z ekologii dla najmłodszych. Wszystkim za zaangażowanie w jego urządzenie podziękowała dyrektor MDK Iskra w Pile Ariana Latzke.

Otwarcie Punktu Edukacji Ekologicznej było niezwykle radosne, wzięły w nim udział m.in. dzieci, które uczęszczają na zajęcia do MDK ISKRA w Pile.
- Wiele z nich wcześniej sadziły w nim rośliny i urządzały rabatki. Brawo! Dowodzi to, że prowadzona przez nas wspólnie z leśnikami edukacja ekologiczna się opłaca i jest dobrą inwestycją w naszą przyszłość – podsumowuje starosta.