Święto ku pamięci biskupa, wybitnego mieszkańca Nieżychowa

Data: 24-05-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Relacja z uroczystości w parafii w Nieżychowie ku pamięci biskupa Franciszka Ksawerego Rydzyńskiego W Nieżychowie, w gminie Białośliwie, odbyła się Majówka dla mieszkańców pod hasłem „Jesteśmy stąd”. Jej celem było upamiętnienie byłego biskupa diecezji chełmińskiej Franciszka Ksawerego Rydzyńskiego, mieszkańca Nieżychowa w latach 1795-1814, wielkiego patrioty, który walczył o polskość i prowadził działalność duszpasterską w Nieżychowie i okolicznych parafiach.

Uroczystość odbyła się w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieżychowie, gdzie odbyła się msza święta, a następnie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą biskupowi. Po oficjalnych uroczystościach w ogrodzie parafialnym odbył się piknik dla mieszkańców.

Majówka odbyła się z inicjatywy administratora parafii w Nieżychowie ks. Michała Damazyna, doktora teologii, duszpasterza akademickiego oraz Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, który uczestniczył w odsłonięciu pamiątkowej tablicy.  

- Aby planować przyszłość, trzeba pamiętać o swoich korzeniach i o swojej historii. Mieszkańcy Nieżychowa dali temu najlepsze świadectwo, oddając pamięć biskupowi Franciszkowi Ksaweremu Rydzyńskiemu, zasłużonemu dla tych ziem i kraju. Takie wydarzenia integrują lokalną społeczność, budują historię naszej małej Ojczyzny – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.  
_________
Biskup Ksawery Rydzyński (1734-1814) to najwybitniejszy mieszkaniec Nieżychowa. W 1795 roku został biskupem chełmińskim. Dobra biskupie zostały jednak skonfiskowane przez rząd pruski. Wtedy postanowił zamieszkać w Nieżychowie, w rodzinnym majątku i stąd zarządzał diecezją i troszczył się o miejscowych parafian. Był patriotą, troszczącym się także o odzyskanie niepodległości, senatorem Księstwa Warszawskiego, członkiem Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego i kawalerem Orderu Św. Stanisława, przez co jego działalność zapisała się w losy historii Polski.
Zapisz się na newsletter