Nowe sale operacyjne i pracownia endoskopii w pilskim szpitalu

Data: 16-05-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Informacja o zakończeniu modernizacji Oddziału Okulistycznego, Pracowni Endoskopii i nowej sali do zabiegów naczyniowych W Szpitalu Specjalistycznym w Pile zrealizowano kolejne ważne inwestycje, które skutkują zmianami jakościowym w leczeniu pacjentów. Zakończono budowę sali operacyjnej na oddziale okulistycznym, w nowym miejscu urządzono nowoczesną Poradnię Endoskopii, na dniach otwarta zostanie nowa sala operacyjna chirurgii naczyniowej.

Od 2019 roku w szpitalu realizowany jest program naprawczy.
-Ta największa placówka lecznicza w regionie trwale przechodzi ogromne zmiany. Konsekwentnie realizujemy plan modernizacji, remontujemy kolejne oddziały, budujemy nowe pracownie diagnostyczne, kupujemy specjalistyczny sprzęt czy reorganizujemy pracę personelu, aby usprawnić leczenie. Jednym słowem nadrabiamy wieloletnie zaniedbania w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Zdając sobie jednocześnie sprawę, że wciąż jeszcze długa droga przed nami, ale cieszy fakt, że tak wielu udało się już zrobić, a lista zadań sukcesywnie maleje – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.   

Należy jednak wiedzieć, że Powiat Pilski jako organ prowadzący Szpital Specjalistyczny w Pile, może jedynie przeznaczać środki na zakup sprzętu i modernizację placówki. Nie ma wpływu na wynagrodzenia lekarzy, samo leczenie pacjentów, czy np. na zakup leków (to finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia).

W ostatnim czasie w placówce wykonano wiele zasadniczych zmian modernizacyjnych.
- To również zmiany systemowe, których celem jest podniesienie jakości leczenia pacjentów oraz reorganizacyjne, które usprawnią pracę personelu i lepsze wykorzystanie jego umiejętności, choćby dzięki zakupom nowoczesnego sprzętu mówi Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

W lecznicy zakończyła się właśnie modernizacja Oddziału Okulistycznego, na którym wybudowano blok operacyjny. Dodatkowo na oddział przeniesiono Poradnię Okulistyczną, co zapewnia pacjentom ciągłość leczenie i łatwiejszy dostęp do lekarzy. Na potrzeby poradni zaadoptowano aż 4 pomieszczenia, w tym jedno do zabiegów laserowych. To ogromna zmiana jakościowa, jeśli chodzi o okulistykę, co na pewno pozytywnie odczują pacjenci.

- Budowa sali operacyjnej na oddziale to również ważny krok w kierunku odciążenia głównego bloku operacyjnego w szpitalu, na którym będzie można wykonywać więcej innych zabiegów – tłumaczy dyrektor Szafrański.

Ponadto w zupełnie nowym miejscu, na poziomie -1 (za punktem przyjęć planowych) urządzono Pracownię Endoskopii. Obecnie jest ona blisko dwukrotnie większa, posiada dwie sale zabiegowe i salę z 4 łóżkami dla pacjentów wymagających obserwacji czy leczenia. Co jednak najważniejsze, endoskopia została wyposażona w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu zwiększy się zakres wykonywanych badań i zabiegów.

Kolejną zmianą jakościową w leczeniu pacjentów będzie otwarcie w ciągu kilku najbliższych dni pracowni chirurgii endowaskularnej, gdzie powstała nowa sala operacyjna dla chirurgii naczyniowej.
- Pacjenci będą poddawani małoinwazyjnym zabiegom, które są alternatywą dla dużych operacji naczyniowych. Leczymy „od środka", unikając powstawania dużych ran oraz bólu u pacjenta. Zabiegi są krótkie, a pacjenci szybko wracają do domu – mówi lekarz Maciej Stachowiak.

Modernizacja okulistyki i endoskopii kosztowała prawie 4,8 mln zł, w tym 4 mln zł szpital pozyskał z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do remontów dołożył 750 tys. zł z własnego budżetu. Natomiast budowa sali operacyjnej dla chirurgii naczyniowej powstaje we współpracy Szpitala Specjalistycznego z Grupą American Heart of Poland.

Warto też zaznaczyć, że dzięki skrupulatnie realizowanemu planowi naprawczemu Szpital Specjalistyczny ubiegły rok zamknął na finansowy plusie – prawie 3 mln złotych. To efekt mądrego zarządzania i zrealizowanych w placówce nadwykonań. Kwota ta zapewne byłaby wyższa, ale część pieniędzy została przeznaczona na wcześniejsze spłacenie rat kredytu.

- Przypomnę, że jeszcze jakiś czas temu, w wyniku niewłaściwego zarządzania przez moich poprzedników, Szpital Specjalistyczny w Pile miał 58 mln zł długu. Podjęliśmy wspólnie z Radą Powiatu w Pile decyzję o poręczeniu placówce kredytu w wysokości 30 mln złotych. Pozwoliło to na spłacenie starych, niemogących dłużej czekać przeterminowanych długów i zmniejszenie zadłużania do kwoty 25 mln zł - wyjaśnia starosta.

- Podejmując decyzję o poręczeniu kredytu szpitalowi mieliśmy pewne obawy, czy podoła on przy  spłacie tego kredytu. Okazało się, że pomoc szpitalowi była jak najbardziej zasadna i trafiona, co dzisiaj już procentuje z pożytkiem dla pacjentów i jego pracowników - podsumowuje Krzysztof Pabich, radny Rady Powiatu w Pile.
Zapisz się na newsletter