Flaga na maszcie, sala tradycji i strefa rekreacji otwarte!

Data: 04-05-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

relacja z piknku rodzinnego Polska-Polacy Biało-Czerwoni, który odbył się 2 maja przy budynku Starostwa Powiatowego w Pile z okazji obchodów Dnia Flagi Patriotycznie i radośnie Powiat Pilski uczcił 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało- Czerwona została podniesiona na maszt, w budynku Starostwa otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych, a od strony Wyspy - strefę rekreacji dla mieszkańców, w której odbył się rodzinny piknik.

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi na maszt, który został zamontowany na budynku Starostwa. To najwyższy punkt w Pile – stolicy powiatu pilskiego, na którym powiewa Biało-Czerwona.
- Flaga to symbol państwa polskiego, naszej wolności, suwerenności i tożsamości. Bardzo mi zależało, aby na naszym budynku miała tak godne miejsce – mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.   

Uroczystego podniesienia flagi dokonano przy wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego. Na ten moment przybyło wielu mieszkańców i liczni goście. Obecny był m.in. Adam Niedzielski Minister Zdrowia, poseł na Sejm Marta Kubiak, przedstawiciele stowarzyszeń wojskowych i organizacji  kombatanckich, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile, żołnierze 122 batalionu lekkiej piechoty WOT z Dolaszewa, policjanci, seniorzy z Uniwersytetu trzeciego wieku, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, uczniowie szkół średnich, harcerze, pracownicy starostwa. Panowała podniosła atmosfera.  

Po tej uroczystości otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych. To nowe miejsce, które urządzono budynku starostwa. Zgromadzono w nim pamiątki po Garnizonie Pilskim, który miał w Pile niezwykle długą i bogatą historię.
- Pamiętajmy, że żołnierze nie tylko stacjonowali w Pile, ale Piłę zasiedlali i odbudowywali. Mieli ogromny wkład w rozwój miasta. Mieli Boga w sercu, kierowali się honorem i miłością do Ojczyzny. Dziękuję Panu Staroście za udostepnienie nam tego miejsca – powiedział płk Jan Ficerman, prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddziału w Pile.    
- Chwała należy się tym co służyli, pamięć tym, którzy zginęli wykonując obowiązki służbowe – podkreślił minister Adam Niedzielski w uznaniu dla działań zorganizowania Pilskiego Centrum Tradycji Wojskowych.    
- Zachęcamy mieszkańców, uczniów szkół do zwiedzania nowej Sali tradycji, z pewnością będzie to ciekawa lekcja regionalnej historii – dodał starosta Eligiusz Komarowski.
 
Podczas otwarcia wystąpił Chór Halka z Piły oraz Di Ortica z Szydłowa pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego z koncertem pieśni patriotycznych.  
Obchodom Dnia Flagi towarzyszyło otwarcie nowej strefy rekreacji, która powstała przy budynku Starostwa od strony Wyspy. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano to miejsce mieszkańcom i jego funkcjonalność. Zorganizowano pierwszą wystawę pt. Polskie Symbole Narodowe, po której oprowadził Mirosław Sprenger, kierownik referatu Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy.

Mieszkańcy mieli również okazję wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej Grandioso z Poznania oraz piosenek w wykonaniu uczniów szkół średnich. Chętni mogli popłynąć z nowego pomostu kajakiem wokół Wyspy. Policjanci znakowali rowery, a mieszkańcy raczyli się kawą w plenerowej kawiarence.
- Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w organizację obchodów Dnia Flagi, a mieszkańców zapraszam na spacery do naszej nowej strefy rekreacji, która wieczorem jest pięknie oświetlona - podsumowuje starosta. 
Zapisz się na newsletter