Pilscy strażacy podsumowali działania w 2022 roku

Data: 14-02-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pilscy strażacy podsumowali działania w 2022 roku Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej podsumowali 2022 rok. Na placu przy Centrum Powiatowym ISKRA najpierw zaprezentowali nowoczesny sprzęt ratunkowo-gaśniczy, a sprawozdanie z ich pracy przedstawił komendant KP PSP w Pile bryg. Jarosław Kołak.

Tradycyjnie jednostka KP PSP w Pile uchodzi za jedną z najlepszych w Wielkopolsce i kraju, o czym decyduje m.in. średni czas dojazdu na miejsce zdarzenia. W przypadku KP PSP w Pile wyniósł on średnio 7 minut 34 sekundy od przyjęcia zgłoszenia.
- Był to dla nas kolejny pracowity rok, zarówno jeśli chodzi o wyjazdy do różnego rodzaju zdarzeń, jak i inwestycje oraz zakup nowego sprzętu. Nie zabrakło fachowych szkoleń oraz ćwiczeń, również z jednostkami OSP działającymi w gminach powiatu pilskiego, z którymi współpraca układa się bardzo dobrze. Dziękuję również policjantom i leśnikom, z którymi także podejmujemy wiele wspólnych akcji – powiedział komendant bryg. Jarosław Kołak.   

W statystykach praca strażaków wyglądała następująco. Interweniowali w sumie 2 095 razy, najwięcej w Pile – ponad 833, w gminie Wyrzysk -   253,  w gminie Szydłowo – 231, najmniej w gminie Białośliwie – 86. Otrzymywali wezwania średnio co 4,2 godziny.  
Był to również rok bogaty w inwestycje, zakup nowoczesnych wozów i sprzętu ratowniczego. Zadania te pochłonęły ok. 6,4 mln zł. Nasza jednostka wzbogaciła się m.in. o dwa nowoczesne samochody gaśnicze, każdy wartości ok. 1,2 mln zł.  

Największą obecnie inwestycją jest rozbudowa siedziby KP PSP w Pile przy ul. Moniuszki, gdzie stacjonuje JRG nr 1. Środki pochodzą z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025” i przekazywane są poprzez budżet powiatu pilskiego. Do tej pory na ten cel wydano 10 mln zł, w tym roku - kolejne 2 mln zł. Zakończono już czwarty etap budowy i zbliża się ona ku końcowi.  

Na sukces pilskich strażaków składa się także znakomita współpraca z jednostkami OSP na terenie gmin powiatu pilskiego, które są profesjonalnie wyszkolone i nieustannie doposażane. Łącznie działa ich 53, w tym 11 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.  
- Przede wszystkim gratuluję Wam profesjonalizmu i odwagi. Mieszkańcy gmin powiatu pilskiego mogą czuć się z Wami bezpiecznie. Dodam, że Powiat Pilski jako pierwszy w kraju zaczął wspierać finansowo zakup wozów dla OSP. Dzięki pomysłowi radnej Ewy Ramusiewicz, na to zadanie przekazujemy środki do gmin, które dotują OSP – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

W latach 2016-2022 kwota ta wyniosła ok. 300 tys. zł. Powiat Pilski w zakupie wozów i profesjonalnego sprzętu wspiera także KP PSP w Pile; w ciągu minionych 7 lat przekazał ok. 450 tys. zł. Wspiera finansowo także ćwiczenia, zawody strażaków i druhów OSP, wspólnie organizuje akcje edukacyjne dla mieszkańców. Jedną z największych jest Rodzinny Piknik Strażacki na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile, który zawsze cieszy się dużą frekwencją, a strażacy nieustająco wysokim zaufaniem społecznym.
 
Zapisz się na newsletter