V Wszechnica Wyrzyska o Zbrodni Pomorskiej w 1939 roku

Data: 22-11-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

V Wszechnica Wyrzyska o Zbrodni Pomorskiej w 1939 roku W Klubie Miejskim w Wyrzysku odbyła się „V Wszechnica Wyrzyska” zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska. Tematem spotkania była „Zbrodnia Pomorska 1939 roku na terenie byłego powiatu wyrzyskiego” wygłoszonej przez ks. dr. Michała Damazyna, adiunkta z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- To była niezwykle interesująca prelekcja na temat naszej bardzo trudnej i bolesnej historii. Takie spotkania są niezwykle potrzebne. Cieszę się, że w spotkaniu wzięła udział  równiez młodzież. Brawo dla organizatorów – mówi Iwona Schulz, radna Rady Powiatu w Pile.

Zbrodnia Pomorska to bestialskie zbrodnie dokonywane w pierwszych miesiącach okupacji hitlerowskiej przez Selbstschutz przy aktywnym wsparciu SS i innych struktur wojskowych i policyjnych  III Rzeszy. Nadal znajomość tych faktów jest niestety znikoma.
- Towarzystwo Miłośników Wyrzyska od lat wykonuje bardzo dobrą pracę na rzecz propagowania regionalnej historii, kultury i integruje mieszkańców. Dlatego samorząd Powiatu Pilskiego wspiera takie inicjatywy – dodaje Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który również uczestniczył w tym spotkaniu.

Wszechnice Wyrzyskie to cykliczne przedsięwzięcie Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Są to wykłady popularnonaukowe poświęcone przeszłości i teraźniejszości Wyrzyska, gminy Wyrzysk, a także szerzej – Krajnie. Towarzystwo organizuje je od 38 lat, wcześniej pod nazwą Wszechnice Obywatelskie.
Zapisz się na newsletter