Wystawa o pilskiej Solidarności w infokiosku w bibliotece

Data: 04-11-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wystawa o pilskiej Solidarności w infokiosku w bibliotece W ramach projektu „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki” w czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile można oglądać wystawę zgromadzonych pamiątek, wśród których znalazły się m.in. listy z obozu w Gębarzewie, naczynia więzienne, zdjęcia, kopie dokumentów. 

Trwałym elementem projektu jest infokiosk – monitor interaktywny, na którym utrwalono wystawę multimedialną zawierającą historię pilskiej Solidarności do momentu pacyfikacji siedziby 13 grudnia 1981 r. oraz informację o najważniejszych postaciach z tamtego czasu w regionie pilskim. Wstawę multimedialną można oglądać w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej przy ul. Staromiejskiej 14, w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 19.00.

- Realizowanym projektem pragnęliśmy nawiązać do okresu walki o godność i wolność człowieka, która w latach 1980 - 1989 toczyła się pod sztandarem „Solidarności” - pierwszego niezależnego i samorządnego związku zawodowego w Europie środkowo-wschodniej. Projekt  służył odkrywaniu, dokumentowaniu oraz upowszechnianiu wiedzy z zakresu tamtejszej historii Polski w ujęciu jej regionalnych pilskich wątków – mówi Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor biblioteki.  

Program realizowany jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie; projekt biblioteki dofinansowano ze środków budżetu państwa z programu grantowego "Patriotyzm jutra".
Zapisz się na newsletter