Długo wyczekiwana inwestycja w bezpieczeństwo w Śmiłowie

Data: 25-10-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Długo wyczekiwana inwestycja w bezpieczeństwo w Śmiłowie Mieszkańcy Śmiłowa oraz okolicznych miejscowości mogą już korzystać z przebudowanego skrzyżowania drogi powiatowej 1177P w kierunku Zelgniewa z drogą krajową nr 10. W ramach tej inwestycji powstały bezpieczne lewoskręty, jak również nowy odcinek drogi powiatowej do Zelgniewa, tak by wjazd na ruchliwą drogę główną oraz zjazd z niej były wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Oba zadania udało się zrealizować dzięki współpracy Powiatu Pilskiego z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Każdy odpowiadał za swój fragment, ale bez kooperacji ta inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania.

- To jest dzień, który jest zwycięstwem przede wszystkim mieszkańców, ale i wszystkich użytkowników tego odcinka drogi – mówił podczas konferencji prasowej starosta pilski Eligiusz Komarowski. - Chciałbym przypomnieć, że już pięć lat temu z posłem Marcinem Porzuckiem apelowaliśmy i wysyłaliśmy pierwsze sygnały o tym, że chociażby z tego powodu, iż w tym miejscu doszło już do kilkudziesięciu zdarzeń drogowych – kolizji, wypadków, w tym niestety jednego śmiertelnego, że wszyscy podejmiemy wszelkie możliwe działania, aby przebudować tu układ komunikacyjny, by było w końcu bezpieczniej.  

W ramach inwestycji Powiat Pilski zrealizował budowę nowego około 130-metrowego odcinka drogi powiatowej na Zelgniewo, wraz z chodnikami, zjazdami, oświetleniem, nowym oznakowaniem, w tym przejściem dla pieszych. Jest także oddalony o ok. 100 m od drogi powiatowej na Kaczory, co usprawnia ruch i poprawia bezpieczeństwo.

Inwestycja kosztowała ponad 1,9 mln zł, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 to 1,5 mln zł. Na drodze krajowej nr 10 przebudowę realizowała i finansowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Koszt prac sięgnął kwoty 3,2 mln zł.

-Była to kompleksowa przebudowa, która mam nadzieję, poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu na tym odcinku drogi krajowej nr 10 w Śmiłowie – powiedział Patryk Kosicki, dyrektor wielkopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Poza starostą Eligiuszem Komarowski i dyrektorem Patrykiem Kosickim podczas oficjalnego otwarcia na miejscu pojawiły się także inne osoby, które przyczyniły się do realizacji tego zadania, w tym parlamentarzyści Marta Kubiak i Marcin Porzucek, przedstawiciele władz Powiatu Pilskiego, a więc radni i członkowie zarządu – Arkadiusz Kubich, Emilia Załachowska, Teresa Strzelecka, Ewa Ramusiewicz, Henryk Stokłosa, Almuetaz Bellah Nasrullah oraz przedstawiciele Miasta i Gminy Kaczory – Stefan Kowal i Dariusz Krupa, jak również reprezentanci firmy Pol-Dróg, która realizowała oba zadania.
Zapisz się na newsletter