Jubileusz 20-lecia UTW w Pile i rekordowa liczba słuchaczy

Data: 20-10-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jubileusz 20-lecia UTW w Pile i rekordowa liczba słuchaczy W Centrum Powiatowym Iskra w Pile słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile zainaugurowali rok akademicki 2022/2023. Inauguracji towarzyszyły uroczyste obchody jubileuszu 20-lecia istnienia.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile zrzesza obecnie 250 słuchaczy. Podczas inauguracji nowego roku akademickiego przyjęto 50 nowych słuchaczy.
I tak od 20 lat, co roku UTW w Pile przyjmuje grono nowych słuchaczy, a Uniwersytet działa wyjątkowo aktywnie. Organizuje tematyczne wykłady, ciekawe zajęcia praktyczne, rozwijające zainteresowania, organizuje także liczne spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki krajoznawcze. Prężnie działa tu 20 grup zainteresowań.
Słuchacze na co dzień mogą także spotkać się w swojej siedzibie, wpaść na kawę, porozmawiać. Od 2017 r. mieści się ona także w budynku przy ul. Kilińskiego, a  wyremontowane pomieszczenia udostępnił słuchaczom samorząd Powiatu Pilskiego.

Jak podkreśla Bogumiła Cybulska, prezes UTW w Pile, przychodzą tu osoby, które po przejściu na emeryturę, nie chcą siedzieć w domu. Chcą dalej aktywne spędzać czas i szukają towarzystwa. W uroczystości wzięli udział nie tylko obecni i nowi słuchacze, ale także liczni goście, przyjaciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Obecne były także jego założycielki Aleksandra Kowalska oraz Maria Andrzejewska. Wszystkich powitała prezes Bogumiła Cybulska.
- To już 20 lat, trudno w to uwierzyć. To czas wspólnych wyzwań i doświadczeń. 20 lat integracji. Dziękuję wszystkim, którzy z nami współpracują i nas wspierają. Nasz jubileusz dobiega końca, a my zaczynamy 21. rok akademicki i dalej pracujemy - mówiła.

Przypomniała także ważne tegoroczne wydarzenia, w tym odsłonięcie obrazu St. Staszica w siedzibie UTW, wykonanego przez Krystynę Plucińską haftem krzyżykowym, przez honorowych członków UTW Eligiusza  Komarowskiego, starostę pilskiego i dr Michała Początka.

W imieniu władz Powiatu Pilskiego, który od lat wspiera UTW i z nim współpracuje życzenia przekazał Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.
- 20 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile to przede wszystkim 20 lat spełniania swoich pasji, to podróże, to liczne spotkania, również z młodzieżą naszych szkół. Państwo zarażacie radością, uśmiechem, jesteście przykładem dla młodych ludzi. Jesteście bogaci w mądrość i życiową wiedzę. Jesteście jak otwarta księga, z której można się uczyć. Róbcie dalej swoje. Dużo zdrowia i pomyślności.

Wicestarosta wręczył grawertony z życzeniami dla obecnej prezes UTW oraz dla jego założycielek, z kolei Starostwo Powiatowe w Pile otrzymało statuetkę „Przyjaciel UTW”. Na uroczystości obecny był również radny Rady Powiatu Krzysztof Pabich, który na co dzień pomaga słuchaczom UTW.