Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi. Profilaktyka jest najważniejsza

Data: 12-10-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi. Profilaktyka jest najważniejsza Profilaktyka raka piersi niesie dużą szansę na uratowanie życia, a październik jest tym miesiącem w roku, w którym kładzie się nacisk na profilaktykę, edukację i wzrost świadomości o raku piersi.  Na ten właśnie temat rozmawiano podczas Powiatowych Obchodów Dnia Zdrowia Piersi, które odbyły się 11 października 2022 r.  w Centrum Powiatowym „Iskra” w Pile.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, a jego organizatorami wydarzenia byli: Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pile, Stowarzyszenie Pilski Klub Amazonek oraz Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile. Wydarzenie było elementem realizowanego w placówce programu profilaktyki schorzeń nowotworowych.

W wydarzeniu uczestniczył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.
- Nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wykrywane u kobiet. W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Częstość występowania choroby związana jest z poziomem cywilizacyjnym społeczeństwa. Szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w przedziale wiekowym 50 – 69 lat. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. Aby zapobiec rakowi piersi, należy szczególnie dbać o profilaktykę – mówił wicestarosta.

Przypomniał jednocześnie, że Szpital Specjalistyczny w Pile posiada nowoczesny mammograf cyfrowy nowej generacji 3D, który został zakupiony w grudniu 2020 r. za kwotę ponad 750 tys. zł dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia w kocie 600 tys. zł i środkom budżetu powiatu.
- Zachęcam do badań. Warto skorzystać z tego urządzenia, dzięki któremu jesteśmy w stanie otrzymać bardzo dokładny wynik i w porę poddać się odpowiedniemu leczeniu w nadziei, że pokonamy chorobę - dodał wicestarosta Arkadiusz Kubich.

Podczas spotkania zaprezentowano informacje dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych  i zasad zdrowego stylu życia, program urozmaicony był także występami uczniów. Dokonano także podsumowania konkursu dla młodzieży szkół ponadpodstawowych pt. „Pamiętaj o profilaktyce – chroń Siebie i Najbliższych”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu projektu banneru dotyczącego wykonywania badań profilaktycznych w kierunku raka piersi.
I miejsce i nagrodę Starosty Pilskiego otrzymał Amadeusz Pawłowski, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Pile. Gratulujemy.
Zapisz się na newsletter