Edukacja ważna dla przyszłych i obecnych rodziców w Centrum ISKRA

Data: 11-10-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Edukacja ważna dla przyszłych i obecnych rodziców w Centrum ISKRA „Poród naturalny i mleczna droga. Bezcenny dar natury” – pod takim hasłem odbyła się w minioną sobotę konferencja w Centrum Powiatowym ISKRA w Pile, zorganizowana przez Szpital Specjalistyczny w Pile, pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

W konferencji udział wzięły całe rodziny – dosłownie. Były panie w ciąży, których pociechy dopiero przyjdą na świat, były również mamusie i tatusiowie z dziećmi już narodzonymi, a najmłodsi uczestnicy spotkania liczyli sobie zaledwie kilka miesięcy. Tak duży rozrzut odbiorców nie dziwi, bo w programie przygotowano liczne atrakcje dla każdej z tych grup.
- Panie, które przyszły w ciąży, po porodzie, jak również dzieci, które tu się pojawiły uczą się jak sobie radzić w nowym życiu, jak pokolenie, które teraz przyszło na świat ma dalej funkcjonować, być normalnym, naturalnym i cieszyć się życiem – powiedziała Alina Wasilewska, naczelna pielęgniarka w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. – Mamy również warsztaty dla dzieci i dla rodziców, na przykład w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy, jak się dziecko zakrztusi. Do tego chustowanie i pielęgnacja noworodka po porodzie.

Konferencja miała bardzo duży walor edukacyjny.
- Cieszę się, że pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Pile podejmują się organizacji ważnych spotkań edukacyjnych dla całych rodzin, a Centrum Powiatowe ISKRA,  które zmodernizował Powiat Pilski, służy mieszkańcom – mówi Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, obecny na konferencji.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części: wykłady i warsztaty. W pierwszej wyłady wygłosili:
lek. Anna Fafińska-Harzyńska - specjalista neonatolog zatrudniona w Oddziale Neonatologii Szpitala Specjalistycznego w Pile
mgr Natalia Klusak - położna, dietetyk Zatrudniona w Oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Specjalistycznego w Pile
mgr Patrycja Kolassa - położna, specjalista pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego zatrudniona w Oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Specjalistycznego w Pile .
mgr Alina Wasilewska - położna, specjalista pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego, Naczelna Pielęgniarka Szpital Specjalistyczny w Pile
mgr Joanna Sobczak - pielęgniarka, specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego zatrudniona w Oddziale Neonatologicznym na stanowisku oddziałowej Szpitala Specjalistycznego w Pile.
Magdalena Mazur - neurologopeda, surdologopeda, Klinika Neurologopedii w Poznaniu
Radosław Król - trener komunikacji interpersonalnej AT, Coach.
Magdalena Piwowarczyk – Liderka “Mamy Prawa” Fundacji Matecznik , promotor karmienia piersią.
Weronika Grzebyta - położna zatrudniona w oddziale ginekologiczno-położniczym w Pile.

Część warsztatowa składała się z kolei z następujących części:
Chustonoszenie - Weronika Grzebyta
Pielęgnacja  noworodka przewijanie, podnoszenie, kąpiel - zespół pielęgniarek neonatologicznych  i położnych Szpitala Specjalistycznego w Pile
Udzielanie pierwszej pomocy  u noworodka i dziecka - Sabina Płóciennik Ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i Instruktor w Stowarzyszeniu Malta Służba Medyczna, studentka trzeciego roku wydział pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Pile, Julia Pieczul studentka trzeciego roku pielęgniarstwa ANS w Pile
Warsztaty kreatywne – „Pani Kredka”.

Organizatorzy już zapowiedzieli, iż nie było to ostatnie tego typu wydarzenie.