Wyższe standardy leczenia na kardiologii w pilskim szpitalu

Data: 17-06-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wyższe standardy leczenia na kardiologii w pilskim szpitalu Grupa American Heart of Poland została operatorem Oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki. Tylko w ciągu 2 lat firma zainwestuje 10 mln zł w nowoczesny sprzęt, otworzy Pracownię Chirurgii Naczyniowej i wprowadzi program KOS - specjalistycznej opieki po zawale mięśnia sercowego. Na tej zmianie szpital zyska 30 mln zł w ciągu 10 lat, a opieka nad pacjentem będzie znacznie lepsza i prowadzona nadal w ramach kontraktów z NFZ, dla pacjenta bezpłatnie.
Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim poprawić jakość leczenia pacjentów z chorobami kardiologicznymi, zwiększyć jego zakres i liczbę usług oraz unowocześnić cały oddział.
- Pacjenci nadal będą mieli zapewnioną opiekę w ramach środków publicznych, a jestem pewien, że będzie ona na jeszcze wyższym poziomie – zapewnia Paweł Kaźmierczak, członek zarządu i dyrektor medyczny firmy.

Korzyści to podniesienie standardu leczenia, modernizacja szpitala i oszczędności.   
- Kilka lat temu wyznaczyliśmy sobie nowe trendy i cele – dotyczące modernizacji Szpitala Specjalistycznego w Pile i poprawę jakości leczenia oraz zwiększenie dostępu do usług medycznych. Pandemia nieco zwolniła to tempo, ale zmiany te kontynuujemy. Operator zewnętrzny na oddziale kardiologicznym to kolejna zmiana na lepsze, która przyniesie oczekiwane efekty, do których dążymy. Tylko w ciągu 2 lat firma zainwestuje w sprzęt na oddziale 10 mln zł, dla porównania dodam, że obecnie wartość sprzętu wynosi 5 mln zł. To pokazuje skalę inwestycji. Wartością dodatkową jest rozwój skutecznych usług medycznych, choćby o nową Pracownię Chirurgii Naczyniowej, czy program opieki nad pacjentami po zawale. To także nowy sposób zarządzania oddziałem i korzyści finansowe, które dla szpitala są niezmiernie ważne – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.   
- Umowa opiewa na 10 lat, w tym czasie poczynimy oszczędności rzędu 30 mln zł, które zainwestujemy w zakup nowego sprzętu i remonty w szpitalu. To dla nas dźwignia finansowa – dodaje Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Grupa American Heart of Poland jest doświadczonym i profesjonalnym partnerem funkcjonującym na rynku od ponad 20 lat i liderem na rynku usług sercowo-naczyniowych. Posiada w kraju 20 placówek medycznych. W Wielkopolsce jest także operatorem oddziału kardiologicznego w szpitalu w Gnieźnie, zarządza także szpitalem w Drawsku Pomorskim. Stawia na mniejsze powiatowe ośrodki.
Jedną z „twarzy” grupy jest prof. Andrzej Bochenek, jeden z najbardziej znanych kardiochirurgów w kraju, który ok. 20 lat temu wspólnie z prof. Pawłem Buszmanen, prof. Radosławem Stefanem Kieszem i dr Zbigniewem Czyżem stworzyli nowoczesne ośrodki leczenia chorób serca i naczyń. Prof. Kiesz, znany kardiolog w USA, postanowił bowiem dostarczyć nowoczesną medycynę do mniejszych ośrodków, tak by mieszkańcy z małych miejscowości nie musieli jeździć do dużych ośrodków miejskich.
-  Naszą dewizą jest wprowadzenie profesjonalnej kardiologii pod strzechy, co oznacza, że stawiamy na mniejsze powiatowe ośrodki, aby dotrzeć jak najbliżej pacjenta. Jesteśmy liderem na rynku jeśli chodzi o liczbę zabiegów, których wykonujemy rocznie 47 tysięcy, a leczymy 127 tysięcy pacjentów. Mamy duże doświadczenie - tłumaczy Paweł Kaźmierczak, członek zarządu i dyrektor medyczny.

Zaznacza, że oprócz inwestycji, które firma poczyni na oddziale, duże znaczenie dla pacjentów po zawale będzie miał wspomniany program specjalistycznej opieki KOS, która trwa przez 12 miesięcy i o 30 procent redukuje śmiertelność pacjentów w pierwszym roku po zawale.     

Warto podkreślić, że zmiana operatora oddziału nie oznacza jego prywatyzacji. Usługi z NFZ nadal kontraktować będzie dyrekcja szpitala, ona będzie gwarantować między innymi personel pielęgniarski i wyżywienie. Prywatny operator z kolei zapewni kadrę lekarską.