Rodzinny Piknik Strażacki - dopisali mieszkańcy, uczestnicy i pogoda

Data: 30-05-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Rodzinny Piknik Strażacki - dopisali mieszkańcy, uczestnicy i pogoda 150 strażaków i ok. 25 wozów ratowniczo - gaśniczych, 50 policjantów, terytorialsi z Dolaszewa, leśnicy, pokazy strażackie, zawody retro z sikawką konną, pokaz umiejętności dziecięcej drużyny pożarniczej, pokazy sportowe i  artystyczne, dmuchane zamki dla dzieci, grochówka dla wszystkich…  -  tylu atrakcji i uczestników podczas Rodzinnego Pikniku Strażackiego jeszcze nie było. Wrażeń i emocji na Stadionie Powiatowym w minioną niedzielę na pewno nie brakowało.

- Pierwszy Rodzinny Piknik Strażacki odbył się w 2017 roku i od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Obecne wydarzenie zorganizowaliśmy już po raz czwarty, a jego formułę poszerzyliśmy o inne służby mundurowe: wojsko, policję i leśników, aby atrakcji, zwłaszcza z okazji Dnia Dziecka, było jeszcze więcej. Dziękuję za tak ogromne zaangażowanie wszystkim służbom, klubom sportowym, artystom, którzy przygotowali liczne pokazy, dziękuję wszystkim uczestnikom i współorganizatorom pikniku, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który powitał uczestników pikniku. 
 
W tym roku cały stadion tętnił życiem, zajęte były wszystkie boiska i strefa rekreacji. Przede wszystkim pojawiła się rekordowa liczba strażaków i sprzętu, zarówno z Komendy Powiatowej PSP w Pile, jak i terenu - aż z 17 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ze wszystkich gmin powiatu pilskiego.
Tradycyjnie dzieci i młodzież były żywo zainteresowane strażackim sprzętem, wchodzili do wozów, mierzyli strażackie hełmy, a włączone strażackie syreny nieustająco robiły wrażenie i podkreślały klimat strażackiego święta.  

W tym roku prawdziwą furorę zrobiły zawody retro sikawki konnej, którą na stadionie przy Okrzei zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Sikawki Konnej Gminy Łobżenica. Ten zabytkowy sprzęt ma już 115 lat, ale nadal jest sprawny i pięknie utrzymany, a w Łobżenicy znajduje się już od 45 lat. W Retro Zawodach z Sikawką Konną wzięło udział 7 drużyn: z Powiatu Pilskiego, Stowarzyszenia Miłośników Sikawki Konnej, uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Mechanicznych i Szkoły przy Teatralnej w Pile (którzy podczas całego pikniku pomagali też jako wolontariusze) OSP Skrzatusz, JRG nr 1 z KP PSP w Pile oraz żołnierze ze 122 batalionu lekkiej piechoty z Dolaszewa z 12 WBOT, którzy dodatkowo przygotowali dla dzieci tor przeszkód. Zawody wygrała OSP Skrzatusz, choć najważniejszy był sam pokaz gaszenia pożaru zabytkową sikawką, co wcale łatwe nie było.

Ogromne wrażenie zrobił także pokaz umiejętności członków Dziecięcej Drużyny Pożarniczej z OSP w Osieku nad Notecią, jedynej takiej w Wielkopolsce. Mali strażacy wyposażeni w mikro samochody strażackie pokazali jak skutecznie gasi się pożar. Brawo!

Warto podkreślić, że w konkursach rozegranych podczas pikniku wszyscy otrzymywali nagrody, oprócz Starosty Pilskiego, wręczali je przedstawiciele władz powiatu: członkowie Zarządu Powiatu Krzysztof Sadowski, Emilia Załachowska i Marek Kamiński oraz radni Powiatu: Monika Kubiak-Majewska, Zdzisława Bosak-Kawa, Teresa Strzelecka, Iwona Schulz, Ewa Ramusiewicz oraz Marian Madej. Uczestników piknku odwiedził także Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski. 

Po raz pierwszy podczas pikniku strażackiego zaprezentowali się leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wspólnie ze strażą leśną z nadleśnictwa Kaczory i Nadleśnictwa Wałcz. Obecni byli także żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile (byłe WKU), którzy zachęcali do wstąpienia do polskiej armii oraz straż pożarna ze 104 batalionu logistycznego w Wałczu. W pikniku uczestniczyli także wolontariusze z pilskich szkół, ktorzy służyli pomocą uczestnikom i mieszkańcom.    

Atrakcji towarzyszących nie brakowało. Mieszkańcy mogli podziwiać wystawę samochodów z czasów PRL, głównie popularnych fiatów 126 p, które zaprezentowały: PCT Fan Klub Fiata 126p z Lubasza i okolic oraz Motokorona Wałcz. Duże wrażenie zrobiły także pokazy judoków z UKS „6” Piła, funkcjonariuszy Szkoły Policji, którzy zaprezentowali sztukę samoobrony, akrobatów – podopiecznych MDK Iskra w Pile oraz spotkania z zawodnikami klubów piłkarskich Futsal Powiat Pilski i MKP Powiat Pilski.  

Dodatkowych atrakcji dla dzieci też nie brakowało, była piana party w wykonaniu JRG nr 1 KP PSP w Pile, darmowa wata cukrowa, dmuchane zamki i dla wszystkich tradycyjnie bezpłatna grochówka. Piknikową atmosferę budowały występy artystyczne na scenie, a wystąpił m.in. zespół Awans ze Szkoły Policji i wokaliści i Roztańczone Iskierki z MDK Iskra w Pile. A do tańca pod chmurką zachęcał Krzysztof Belak. Panowała fantastyczna piknikowa atmosfera.

Szczególne podziękowania kierujemy do firm: Sady Dolina Noteci, Manufaktura Lodów Prawdziwych i PPHU Rafał Maławy, za upominki dla najmłodszych strażaków. Smaczne przekąski dla uczestników pikniku przygotował z kolei Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile. Dziękujemy również Galerii Vivo za bezpłatne bony na lody dla dzieci w dniu 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka.
Zapisz się na newsletter