Otrzymaliśmy dwa wyróżnienia w konkursie Innowacyjny Samorząd

Data: 27-05-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Otrzymaliśmy dwa wyróżnienia w konkursie Innowacyjny Samorząd 26 maja, podczas uroczystej gali wręczenia nagród trzeciej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” Powiat Pilski, jako jeden z nielicznych samorządów w kraju, otrzymał dwa wyróżnienia.
Konkurs organizowany jest przez Serwis Samorządowy PAP, a jego celem jest docenienie najbardziej innowacyjnych gmin, miast, powiatów i województw, które mogą stać się źródłem inspiracji dla pozostałych samorządów.

Wyróżnienia odebrał Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
- To ogromna satysfakcja znaleźć się w elitarnym gronie nagrodzonych. Co warte podkreślenia, w tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 237 projektów, więc tym większa nasza radość, że otrzymaliśmy aż dwa wyróżnienia – mówi starosta.

Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile został wyróżniony za dwa nowatorskie projekty.
Pierwszy z nich to „Nowoczesne e-usługi w zakresie edukacji, informacji i promocji w powiecie pilskim z wykorzystaniem telebimów wielkocalowych”.
(Program wdrożono w 2021 r. w Gminie Pila - istnieje możliwość wdrożenia go w pozostałych 8 gminach powiatu pilskiego. Na telebimach pojawiają się informacje o ważnych wydarzeniach organizowanych dla mieszkańców. Dodatkowo za pośrednictwem urządzeń realizowana jest ekologiczna kampania edukacyjno-promocyjna poświęcona najważniejszym wyzwaniom ekologicznym dzisiejszego świata, a także walorom przyrodniczym, turystycznym i kulturowym powiatu pilskiego.)

Natomiast drugi doceniony projekt to „Zielona ławeczka – innowacyjne wykorzystanie elementów infrastruktury rekreacyjnej jako instalacji pokazowej dla nauczania na temat zielonej energii”.
Realizację tego projektu Powiat Pilski zakończył w grudniu 2021 r. Polegał on na montażu inteligentnych, ekologicznych ławek solarnych z możliwością ładowania telefonów i podłączenia USB przy 4 szkołach ponadpodstawowych:  Zespole Szkół Budowlanych w Pile, Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Zespole Szkół w Łobżenicy i I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.
Jest to projekt łączący w sobie kilka funkcji społecznych - podstawową funkcję rekreacyjno-wypoczynkową oraz dodatkowo funkcje ekologiczną i edukacyjną. Urządzenia te stanowią inteligentną instalację pokazową, którą nauczyciele wykorzystują podczas nauczania na temat zielonej energii.

Konkurs Innowacyjny Samorząd 2022 honorowym patronatem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Patronami przedsięwzięcia byli też: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz GovTech.