Budynek starostwa zwycięzcą międzynarodowego plebiscytu

Data: 06-05-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Budynek starostwa zwycięzcą międzynarodowego plebiscytu
Głosami internautów, z ponad dwudziestu europejskich państw, zwycięzcą konkursu Baumit Life Challenge 2022 w kategorii „Budynek po termomodernizacji” został blisko 100-letni zabytkowy budynek Starostwa Powiatowego w Pile przy alei Niepodległości 33/35 w Pile.

Tym większy to sukces, że do rywalizacji w konkursie przystąpiło 318 projektów z 23 europejskich krajów.
- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali głos w konkursie na budynek Starostwa Powiatowego w Pile. Gratuluję także wykonawcy modernizacji siedziby obecnych władz powiatu – firmie Nova Term, z którą podczas prac na bieżąco współpracowaliśmy - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wcześniej budynek Starostwa Powiatowego w Pile został zwycięzcą ogólnokrajowego konkursu Fasada Roku 2021 w tej samej kategorii. Jest jednym z nielicznych zabytkowych obiektów w Pile, któremu Powiat Pilski przywrócił dawny blask.  

Gmach został wzniesiony w latach 1927-1929. Główny budynek został wybudowany w stylu charakterystycznym dla budowli niemieckich okresu międzywojennego.
Po wojnie, w latach 1954-1970 funkcjonowało tu Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli. W budynku mieścił się także internat, stołówka, a także mieszkania dla nauczycieli. Po 1970 r. w budynku przez krótki okres mieścił się Dom Dziecka. W 1975 r. obiekt ponownie został dostosowany do funkcji administracyjnych na potrzeby Urzędu Wojewódzkiego w Pile. Po kolejnej reformie administracyjnej od 1999 roku jest siedzibą Starostwa Powiatowego w Pile.

Termomodernizację łącznie trzech budynków wykonano w latach 2020-2021. Wszystkie zostały podświetlone, zagospodarowany został także teren wokół budynków, przy których powstały m.in. ścieżki edukacji ekologicznej.
Zapisz się na newsletter