6 lat Eligiusza Komarowskiego na stanowisku Starosty Pilskiego

Data: 31-03-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

6 lat Eligiusza Komarowskiego na stanowisku Starosty Pilskiego 31 marca 2022 roku minęło 6 lat odkąd Eligiusz Komarowski pełni funkcję Starosty Pilskiego. Warto podsumować ten okres i przekonać się jak bardzo zmienił się Powiat Pilski, jak wiele wykonano inwestycji, jak wzrosła aktywność mieszkańców. Pewnym podsumowaniem działań Starosty jest zwycięstwo Powiatu Pilskiego w rankingu Związku Powiatów Polskich 2021 r. i otrzymanie tytułów: „Dobry Polski Samorząd 2021” i „Super Powiat 2021”.
 
- To było bardzo satysfakcjonujące, ponieważ zwycięstwo w rankingu w dużej mierze jest nagrodą za pracę, którą wykonałem razem z moimi współpracownikami.  Minione 6 lat były czasem intensywnej i wytężonej pracy i realizacji wielu działań inwestycyjnych. To mieszkańcy naszego pięknego powiatu przez cały ten okres byli i są dla mnie inspiracją i motywacją do działania. Wspólnie z Zarządem Powiatu i wspierającymi mnie radnymi zmieniamy nasz region na co dzień. Pracujemy, by mieszkańcom żyło się lepiej, a gminy powiatu się rozwijały, a cały powiat był bezpieczny, nowoczesny, a zarazem przyjazny środowisku – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Ochrona zdrowia
Starosta zaznacza, że przez te 6 lat zrealizowano większość celów, które Zarząd Powiatu postawił sobie w 2016 roku.
- Po naszych poprzednikach musieliśmy nadrobić wieloletnie zaległości na wielu płaszczyznach. Dokonaliśmy, chociażby szeregu inwestycji w ochronie zdrowia. W Szpitalu Specjalistycznym w Pile praktycznie od nowa wybudowaliśmy oddziały Nefrologii, Chemioterapii, czy Szpitalny Oddział Ratunkowy i Punkt Przyjęć Planowych. Poczyniliśmy również zakupy wysokiej klasy sprzętu diagnostycznego, a także nowoczesnych karetek – wymienia starosta.
Druga placówka lecznicza Powiatowy Szpital w Wyrzysku otworzył z kolei bardzo ważny oddział rehabilitacyjny, w którym do zdrowia przywracani są pacjenci np. po udarze. To także nowa jakość usług medycznych dla mieszkańców gmin powiatu pilskiego.

Oświata i sport
Powiat Pilski postawił na rozbudowę i modernizacje bazy sportowej i oświatowej.
- Wybudowaliśmy długo oczekiwane, a tylko zapowiadane przez naszych poprzedników hale sportowe przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i I LO przy Pola w Pile. Zmodernizowaliśmy i wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt dydaktyczny nasze szkoły średnie. Uruchomiliśmy nowe kierunki nauczania, tak by młodzież mogła realizować swoje pasje oraz zdobywać atrakcyjne zawody. Swoje oblicze zmieniły także przyszkolne boiska – dodaje starosta.
 
Nowe wielofunkcyjne boiska powstały przy Zespole Szkół Technicznych w Pile i pilskiej „Nafcie’, w szkołach powstały „zielone pracownie” bogato wyposażone w sprzęt laboratoryjny, m.in. w mikroskopy, w I LO przy Pola w Pile utworzono Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej.
 
Odbudowa zabytkowych obiektów
Powiat Pilski odbudował także popularne przed laty obiekty i ponownie przywrócił je mieszkańcom do życia.  
- Zainwestowaliśmy środki w odbudowę 100-letniego Stadionu Powiatowego przy Okrzei oraz w rewitalizację budynku dawnego kina Iskra. To sprawiło, że są one znowu ulubionymi miejscami spotkań mieszkańców, a życie na tych obiektach toczy się od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych – komentuje starosta Eligiusz Komarowski.

Warto w tym miejscu wymienić także zabytkowy prawie stuletni budynek Starostwa Powiatowego w Pile, którego modernizacja zakończyła się w ubiegłym roku. To obecnie kolejna perełka architektoniczna Piły, której nowego blasku nadał Powiat Pilski.   
 
Drogi
- Nie zapomnieliśmy również o drogach. W ciągu tych 6 lat wyremontowaliśmy ich ponad 80 km. To chociażby ważne dla wszystkich mieszkańców trasy: Kruszki-Kijaszkowo, Kaczory-Śmiłowo, Piła-Kalina, czy Piła-Zawada – mówi starosta zwracając uwagę na modernizację infrastruktury drogowej.

Wiele z tych inwestycji i przedsięwzięć zostało zrealizowanych dzięki zaangażowaniu pracowników Starostwa, którzy w skuteczny sposób pozyskali w ciągu tych 6 lat ponad 200 mln środków zewnętrznych. Dla porównania poprzednie władze powiatu w kadencji w latach 2010-2014 uzyskali wsparcie w kwocie niewiele ponad 40 mln złotych.
 
Podziękowania dla mieszkańców
- Te 6 lat to także tysiące spotkań i rozmów z mieszkańcami, którzy swoją serdecznością, uśmiechem i dobrym słowem dodawali mi siły i motywowali mnie do jeszcze cięższej pracy i tego, by zmieniać naszą ukochaną małą ojczyznę. Podczas wielu koncertów, pikników i innych wydarzeń organizowanych przez Powiat Pilski mogłem wspólnie z Wami spędzić czas, bawić się, śmiać czy rozwiązywać mniejsze i większe problemy. Te chwile na zawsze pozostaną w mojej pamięci - zaznacza starosta.

Eligiusz Komarowski podkreśla także zaangażowanie mieszkańców w akcje charytatywne i pomoc potrzebującym.
- W wielu sytuacjach mogłem również liczyć na Państwa pomoc. Tak było między innymi, kiedy zbieraliśmy pieniądze na leczenie Oliwii czy dary dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Na co dzień pokazywaliście, że mieszkańcy powiatu pilskiego mają wielkie serce. I za to Wam serdecznie dziękuję. Tak samo, jak za całe te 6 lat.  

Na koniec podsumowania starosta Eligiusz Komarowski podkreśla:
- Nie powiedzieliśmy jednak ostatniego słowa. Wierzę w to, że przed nami kolejne lata owocne pracy i następne rekordowe inwestycje i akcje prospołeczne. Liczę także na Państwa, że podobnie jak przez te minione 6 lat, nadal będziecie wspierać mnie w dążeniu do codziennego podnoszenia komfortu życia wszystkich mieszkańców gmin powiatu pilskiego.
Zapisz się na newsletter