O profilaktyce i leczeniu raka podczas Konferencji Promocji Zdrowia

Data: 24-03-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

O profilaktyce i leczeniu raka podczas Konferencji Promocji Zdrowia „Zdrowa kobieta, zdrowy mężczyzna, zdrowa rodzina”, pod takim hasłem 22 marca odbyła się XIX powiatowa konferencja promocji zdrowia organizowana przez Starostwo Powiatowe w Pile i Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu.
Celem spotkania były popularyzacja wiedzy oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej na temat chorób nowotworowych. Podczas konferencji mówiono o możliwościach radioterapii w leczeniu raka piersi, zostały przestawione istotne zagadnienia dotyczące zdrowia, a przede wszystkim profilaktyki i diagnostyki chorób nowotworowych.

O tym jak dbać o swoje zdrowie, by zminimalizować wystąpienie nowotworu opowiadali specjaliści onkolodzy: prof. dr hab. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, lek. med. Piotr Martenka z Zakładu Radioterapii IV w Pile – Filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, dr n. med. Janusz Wasiewicz, Ordynator Oddziału chirurgii onkologicznej Chorób Piersi Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, lek. Monika Rutkowska, Oddział Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica, dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka, Kierownik zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Wojciech Szafrański, Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica.
W konferencji wzięli udział pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich.

Prelegentów spotkania przywitał wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich.
- Celem naszych konferencji organizowanych z Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu jest popularyzacja zdrowia wśród mieszkańców gmin powiatu pilskiego i całej Wielkopolski oraz profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych. Pamiętajmy, lepiej zapobiegać niż leczyć, a wczesne wykrycie nowotworu jest ogromną szansą na jego wyleczenie - powiedział.

Wicestarosta deklarował również dalsze wsparcie finansowe władz Powiatu Pilskiego dla Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile, który jest największą lecznica w północnej Wielkopolsce, obsługująca ok 500 tys. populacji.
- W ciągu minionych 6 lat tylko z budżetu powiatu przekazaliśmy dla szpitala ponad 9 mln zł, sięgaliśmy również po środki zewnętrzne. W efekcie zostały przebudowane trzy oddziały, również Oddział Chemioterapii, który współpracuje z Ośrodkiem Radioterapii w Pile, filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Szpital Specjalistyczny została wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, co ma ogromne znaczenie również przy wykrywaniu zmian nowotworowych. W tym roku czynione będą kolejne inwestycje, ponieważ ochrona zdrowia mieszkańców jest dla nas priorytetem – powiedział.
______
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest liderem w znoszeniu barier dostępu do leczenia dla pacjentów. Tworzenie filii WCO w Wielkopolsce to element szerokiej koncepcji rozwoju regionu w obszarze ochrony zdrowia.
- Oprócz działalności leczniczej zajmujemy się także nauką i dydaktyką. Wielkopolskie Centrum Onkologii to nie tylko Poznań, ale też Piła i Kalisz, w planach mamy również Konin i Leszno - podkreślał prof. dr hab. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, rozpoczynając spotkanie.
Zakład Radioterapii IV w Pile – Filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii nieprzypadkowo umiejscowiona jest w pobliżu Szpitala Specjalistycznego imienia Stanisława Staszica w Pile. Bliska współpraca tych dwóch jednostek zapewnia pacjentom z chorobą nowotworową kompleksowe, wysoko specjalistyczne leczenie.

Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile przedstawił plany dotyczące optymalizacji opieki zdrowia nad pacjentem onkologicznym podkreślając, że pilski szpital to ważna jednostka w systemie funkcjonowania Opieki Zdrowotnej w województwie wielkopolskim, jednostka, która dzisiaj ma bardzo dobrego partnera w postaci Starostwa Powiatowego Zarządu Powiatu.
- W placówce posiadamy 434 łóżka na 23 oddziałach. W 2021 r. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym było 20 tys. hospitalizacji, w POZ udzielono 8 tys. porad. Zatrudniamy 956 pracowników, działa 8 przyszpitalnych poradni, w tym roku zamierzamy utworzyć kolejne. Ogromne znaczenie ma otwarcie w 2021 r. przebudowanego Oddziału Chemioterapii podzielonego na część hospitalizacyjną z 26 łóżkami oraz chemii dziennej – 8 stanowisk. Znacznie poprawiło to jakość i komfort leczenia pacjentów onkologicznych – zaznaczył dyrektor Szafrański.  
________
Tegoroczna edycja powiatowej konferencji „Zdrowa kobieta, zdrowy mężczyzna, zdrowa rodzina”, dedykowana była tematowi raka piersi. Dr n. med. Janusz Wasiewicz, Ordynator Oddziału chirurgii onkologicznej Chorób Piersi w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, przybliżył działanie Breast Cancer Unit.
Celem działania BCU jest przeprowadzenie całego procesu leczenia w jednym miejscu i zgodnie z najnowszymi standardami wiedzy. Specjalizacja takiego ośrodka oraz efekt synergii pracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów jest gwarancją zdecydowanie lepszych wyników leczenia dla pacjentek— zaznaczył.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Polsce. Statystycznie wśród tysiąca przebadanych pań choroba zostanie wykryta u pięciu, a śmiertelność w jej wyniku jest coraz większa.

Lek. Monika Rutkowska w swojej wypowiedzi podkreślała wagę samobadania piersi.
- Nie trzeba dużo.  Wystarczy raz w miesiącu badać regularnie swoje piersi, wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie wyleczalny. Należy również wykonywać regularne badania USG oraz mammografię, ale pierwszym takim podstawowym badaniem, o którym każda kobieta powinna pamiętać jest samobadanie piersi.

Niestety, późno wykryty rak piersi ma też wciąż dużą śmiertelność. Ośrodek Radioterapii w Pile przyjmuje coraz więcej pacjentek na leczenie. 
- W naszym ośrodku, który stanowi filię Wielkopolskiego Centrum Onkologii w zeszłym roku mieliśmy sto pacjentek, jest to duża liczba cieszymy się, że mogliśmy pomóc nie tylko mieszkankom Piły, ale też z okolicznych miast i miasteczek, aby to leczenie przeszło łagodnie, blisko miejsca zamieszkania.  Leczenie wielodyscyplinarne jest jedynym i słusznym kierunkiem leczenia pacjenta onkologicznego. Każda kobieta po 50 roku życia raz na dwa lata powinna wykonywać mammografię. Młodsze powinny regularnie – przynajmniej raz do roku wykonać badanie USG - mówił Piotr Martenka, Kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile.

Podczas konferencji mówiono również o nowotworach, które atakują mieszkańców Wielkopolski obu płci i ich leczeniu.
- Istnieją niezbite dowody na to, że nowotworom złośliwym można zapobiec. Ocenia się, że 80 a nawet 90% zachorowań na nowotwory złośliwe w populacjach zachodnich można przypisać czynnikom środowiskowym, rozumianym w szerokim sensie, m.in. jako nawyki żywieniowe i zachowania społeczno-kulturowe – zadaniem na dziś jest więc przekonanie Polaków do zmiany stylu życia – tylko tyle i aż tyle - podkreślała dr n. med. A. Dyzmann-Sroka Kierownik Zakładu Epidemiologii Profilaktyki Nowotworów WCO.
 
***
Radioterapia jest jedną z trzech najważniejszych metod leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Ma zastosowanie prawie na każdym etapie postępu choroby, poczynając od wczesnych stadiów nowotworu, poprzez leczenie indukcyjne zastosowane przed zabiegiem chirurgicznym jako leczenie uzupełniające. W znaczącej większości zastosowań powinna być leczeniem radykalnym, co jest możliwe, gdy jest podjęta odpowiednio wcześnie. Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej (ESTRO) prognozuje, że zapotrzebowanie na radioterapię wzrośnie o 16% do 2025 roku.  W Polsce cały czas największą grupę osób leczonych radioterapią stanowią chorzy w znacznym stadium zaawansowania nowotworu, u których daje ona szanse na spowolnienie procesu rozwoju choroby, poprawia komfort życia i zmniejsza dolegliwości bólowe.