Spotkanie z autorem książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Data: 11-03-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Spotkanie z autorem książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim W ramach X edycji Pilskich Dni Pamięci Wyklętych, organizowanych przez Stowarzyszenie Pilskich Patriotów i Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w budynku dawnego kina Iskra w Pile odbyło się spotkanie młodzieży szkół średnich z Jarosławem Wróblewskim, autorem książki o  rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
Na spotkanie z autorem przybyły dwie grupy młodzieży, w sumie ok. 300 osób. Jarosław Wróblewski jest członkiem Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”, od wielu lat także koordynatorem Katyńskiego Marszu Cieni, autorem książek historycznych „Zośkowiec” i „Gryf”, „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”, a także wydanego niedawno „Rotmistrza”, barwnej biografii o Witoldzie Pileckim. 

 - Witold Pilecki to nie tylko żołnierz i ochotnik do Auschwitz, ale też syn, mąż, ojciec, odważny harcerz, twardy kawalerzysta, romantyczny poeta, pracowity rolnik, kreatywny inicjator lokalnego życia. Stał się dla swoich podkomendnych legendą jeszcze za życia. Poznawałem go od lat poprzez szeregi rozmów m.in. z jego dziećmi Zofią i Andrzejem czy synem jego kuzynki Markiem Ostrowskim. Oni otworzyli mi oczy na jego postać. Czytałem teczki z archiwum IPN, wspomnienia pisane przez osoby, które znały Rotmistrza. A także to, co napisano dotychczas o Witoldzie Pileckim. Był jedną z najodważniejszych osób II wojny światowej. Został zamordowany przez komunistów strzałem w tył głowy. Nie odnaleziono jego ciała, nie ma grobu... a w roku 80. cenzura PRL zakazała pisania o nim w mediach. Mieliśmy nigdy o nim nie rozmawiać i nie pamiętać. Witold Pilecki mimo to powrócił w chwale… również po to, aby inspirować nas w codziennym życiu – mówi Jarosław Wróblewski, autor książki „Rotmistrz”. 

Warto również przytoczyć słowa o książce córki Rotmistrza Zofii Pileckiej: „Myślę, że ta książka jest o tyle ważna i ciekawa, że pokazuje Tatę w sposób różnorodny i barwny. Bo taki był naprawdę – niezwykle ciekawym człowiekiem. Cieszę się, że coraz więcej osób będzie mogło poznawać życie Witolda Pileckiego i go naśladować”.

- Takie spotkania popularyzują wiedzę o polskich bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę zarówno z niemieckim, jak i sowieckim najeźdźcą. To ważna lekcja historii dla młodego pokolenia – mówi  Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, który również uczestniczył w spotkaniu, a Pilskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywają się pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.
_______
Rotmistrz Witold Pilecki to żołnierz niezłomny, pseudonimy „Witold", „Tomek", „Romek", oficer rezerwy Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego. Został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie, którą wykonano 25 maja 1948 r. 
1 października 1990 r. Sąd wojskowy unieważnił wyrok w sprawie Witolda Pileckiego oraz pozostałych zasądzonych i oskaróznych wraz z nim w 1948 r.
W 1995 r. Witold Pilecki odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2006 roku Orderem Orła Białego. W 2013 r. ówczesny Minister Obrony Narodowej awansował pośmiertnie Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.
 
Zapisz się na newsletter