Powiat tworzy centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży

Data: 14-02-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat tworzy centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży Kolejna ważna inwestycja powiatu pilskiego i odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Powiat Pilski wraz z partnerami CenterMed Poznań i Fundacją Ciszum pozyskał prawie 7 mln zł z unijnych funduszy na utworzenie „Powiatowego  Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile”.

- Już niedługo zapewnimy kompleksową opiekę psychologiczną dla najmłodszych mieszkańców gmin powiatu pilskiego. W nowym Centrum dzieci i młodzież będą miały zapewnioną profesjonalną opiekę psychologiczną i psychiatryczną, również na oddziale dziennym. Prowadzone będą specjalistyczne terapie oraz telefon zaufania. Co ważne, powstanie również mobilny zespół psychologów, który będzie udzielał pomocy w warunkach domowych, na wezwanie  – mówi Eligiusz Komarowski, starosta Pilski.

Jak podkreśla starosta proponowane wsparcie to odpowiedź władz Powiatu Pilskiego na potrzeby młodych mieszkańców i przeciwdziałanie problemom, które ostatnio niestety coraz częściej występują u najmłodszych i budzą niepokój ich rodzin.
- Dlatego ten projekt jest tak ważny, a nasze działania muszą być szybie i konkretne – dodaje starosta.

Wniosek o dofinansowanie został złożony w partnerstwie z CenterMed Poznań i Fundacją Ciszum w październiku ubiegłego roku. Poprzedziły go badania nad stanem psychicznym dzieci i młodzieży w powiecie pilskim, z którego wynika, że wskaźniki zdrowia dzieci i młodzieży pogarszają się i wynoszą od 10 % do 20% populacji, podobnie rośnie liczba zaburzeń depresyjnych.
 
- Liczne problemy dzieci i młodzieży nasiliła również pandemia. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, po pomyślnych negocjacjach zdecydował o dofinansowaniu projektu ze środków WRPO kwotą przeszło 6 mln 800 tys. zł, a wartość samego projektu to 7,2 mln zł. Nasze działania pozwolą uzupełnić lukę w bezpłatnym dostępie dzieci i młodzieży do pomocy terapeutów, psychiatrów i  psychologów - mówi Karolina Szambelańczyk, dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym  w Pile.

Zgodnie z projektem powstaną dwa kluczowe punkty, w których dzieci i młodzież uzyskają pomoc. Pierwszy – koordynacyjny i kontaktowy, do którego będzie można zgłaszać problem - w budynku przy alei Wojska Polskiego 49 b w Pile.

Z kolei Oddział Dzienny wraz z Poradnią Zdrowia Psychicznego zlokalizowane będą w budynku przy Rydygiera 23, w pobliżu Szpitala Specjalistycznego w Pile. Tu będzie udzielana pomoc stacjonarna w postaci porad lekarskich, terapii oraz turnusów rehabilitacyjnych (pobyt i leczenie na Oddziale Dziennym - od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00, przez 3 miesiące).

- Centrum zostanie uruchomione w ciągu kilku miesięcy, natomiast usługi zespołów mobilnych ruszą jeszcze w lutym – dodaje Karolina Szambelańczyk.  
Programem leczenia objętych ma być minimum 450 osób do 18 roku życia. Do tego przewidziano warsztaty dla rodziców oraz działania profilaktyczne dla młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Pilski.
Zapisz się na newsletter