Pierwsze wykłady zdrowotne dla kobiet były dużym sukcesem

Data: 04-02-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pierwsze wykłady zdrowotne dla kobiet były dużym sukcesem Spotkanie z cyklu „Dbamy o Kobiety - Profilaktyka Kobiecych Dolegliwości” okazało się dużym sukcesem. - Profesjonalne wykłady na temat kobiecych dolegliwości i wielu innych problemów zdrowotnych są potrzebne, oby takich organizowano więcej - komentowały uczestniczki.  

Organizatorem spotkania był Szpital Specjalistyczny w Pile oraz Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile. Poprowadziły je położna Katarzyna Pochylska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w pilskim szpitalu oraz fizjoterapeutka Ewa Sobieszyńska. Wykłady dotyczyły omówienia problemów, które dotykają kobiety po porodzie, operacjach ginekologicznych lub pojawiają się z innych przyczyn, np. budowy anatomicznej. Poruszono najważniejsze problemy: nietrzymanie moczu, obniżenie dna miednicy, terapię blizny po cesarskim cięciu, bóle kręgosłupa i wiele innych. Tematy były ważne, dość intymne, o których kobiety najczęściej rozmawiają jedynie w gabinetach ginekologicznych albo borykają się z nimi same, znikąd nie uzyskując fachowej pomocy.

Uczestników spotkania powitał dyrektor szpitala Wojciech Szafrański, który docenił inicjatywę.   
- O kobiety trzeba dbać. Dlatego zorganizowaliśmy warsztaty Wam dedykowane. Życzę, aby takie spotkania były kontynuowane, również na temat innych dolegliwości, w których łagodzeniu możemy pomóc lub im przeciwdziałać. Takie zadanie przyjęło na siebie kierownictwo szpitala. Ten kierunek profilaktyki i fachowego wsparcia jest bardzo ważny. Dlatego serdecznie dziękuję obu Paniom za zaangażowanie w organizację tego spotkania, podczas którego jest okazja do wymiany tak ważnych informacji - powiedział dyrektor.

Spotkanie rozpoczęła położna Katarzyna Pochylska z wieloletnim już doświadczeniem w pracy na oddziale. Podkreśliła, że dolegliwości, które są tematem spotkania, dotyczą wielu kobiet i to w każdym wieku, a wiele z nich przechodzi je bardzo dotkliwie.      

Temat zgłębiła fizjoterapeutka mgr Ewa Sobieszyńska, która przekazała kobietom wiele cennych i fachowych porad, m.in. na temat terapii uroginekologicznej (pomocnej w nietrzymaniu moczu), ćwiczeń podczas ciąży i po porodzie, po operacjach ginekologicznych, które poprawiają komfort życia kobiety.    

- Zainteresowanie tymi tematami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wdzięczność kobiet jest bezcenna. W związku z tym planujemy organizację kolejnych spotkań, łącznie z częścią praktyczną w formie ćwiczeń – podsumowała położna Katarzyna Pochylska. 
Zapisz się na newsletter