Salon Pilski ART. 2021 w Galerii BWA. Polecamy

Data: 10-01-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Salon Pilski ART. 2021 w Galerii BWA. Polecamy W Galerii BWA w Pile można już oglądać największą wystawę prac artystów środowiska pilskiego, podsumowującą ich działania w 2021 roku.

Wernisaż wystawy Salon Pilski ART. 2021 odbył się 7 stycznia pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, który z powodu służbowych obowiązków nie mógł osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu. Skierował jednak list do jego uczestników:  
„Ubolewam iż osobiście nie mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym, artystycznym wydarzeniu z uwagi na udział w misji gospodarczej z przedsiębiorcami z regionu pilskiego. Jesteśmy na największych na świecie targach elektroniki oraz nowoczesnych technologii w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych. Zależy nam bowiem, aby Powiat Pilski rozwijał się także w aspekcie najnowszych technologii. Dziękuję wszystkim Paniom i Panom Artystom za udział w 45. Salonie Pilskim. Gratuluję pięknych prac: obrazów, grafik i fotografii. Życzę, aby rok 2022 przyniósł Wam wiele dobrym dni wypełnionych szczęściem osobistym oraz satysfakcjonującymi projektami artystycznymi. Zwiedzającym Salon Pilski życzę wspaniałych wrażeń.” 

Otwarcie wystawy Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego odbyło się tradycyjnie  z udziałem artystów wystawiających swoje prace. To jedyna taka okazja, by w jednym miejscu o jednym czasie spotkać się z nimi wszystkimi, porozmawiać o ich twórczości. Wydarzenia artystyczne w 2021 roku podsumował Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.
- Mieliśmy rekordowe wydarzenie w historii Galerii – był to Teatr Rysowania Franciszka Starowieyskiego. Muszę Państwu zdradzić, że nigdy jeszcze takie tłumy nie przewinęły się przez Galerię, jak podczas prezentacji tego dzieła. Skorzystała na tym debiutantka Karolina Smorawska, która w tym czasie miała swoją wystawę w Galerii Debiutów, a tu, za ścianą, towarzyszył jej mistrz Starowieyski. A potem także Henryk Cześnik, kolejna wielka postać polskiej sztuki. Ale mieliśmy też piękny recital Jolanty Reszelskiej, która od wielu lat związana jest z BWA i jest ozdobą naszej Galerii – mówił.

W ubiegłym roku Galeria otworzyła się także na młodych artystów.  
- Otwierając w marcu Galerię Debiutów nawet nie przeczuwaliśmy do jakiego stopnia okaże się ona potrzebna i jak bardzo wniesie ożywczy powiew w naszą przestrzeń. Debiuty Marty Zatylny, Olimpii Kogut, Karoliny Somorawskiej i Ori Gawrońskiej otworzyły nowy rozdział w 45-letniej historii BWA – podkreślił Edmund Wolski.  
Za młodymi artystami do pilskiej Galerii BWA przyszli młodzi odbiorcy sztuki. BWAiUP od ub. roku prowadzi w Galerii także spotkania dla młodzieży m.in. z artystami regionu pilskiego:
- Każde z tych spotkań przyciągnęło do nas kilkuset uczniów. Tak więc, gdybym miał powiedzieć co najważniejszego przyniósł naszej Galerii 2021 rok, powiedziałbym, że przyniósł nam młodzież – podsumował dyrektor.

Wystawę Salon Pilski Art. 2021 można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00, w środy 9.00-19.00. 

W 45. Salonie Pilskim ART. 2021 biorą udział nastepujący artyści:
Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Paulina Brodowska, Ori Gawrońska, Danuta Grabowska, Robert Judycki, Anna Kluza, Olimpia Kogut, Agnieszka Kołcon, Anna Lejba, Hanna Łastowska-Semrau, Wiktoria Łuszczewska, Rafał Łuszczewski, Zofia Łuszczewska, Krzysztof Madera, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Joanna Naranowicz, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Karolina Smorawska, Piotr Spek, Bernadeta Sudnikowicz, Agnieszka Szymańska, Marta Tomaszewska-Gruszka, Andrzej Tomaszewski, Agnieszka Ulanowska, Elżbieta Wasyłyk, Renata Wojnarowicz, Dariusz Zatoka i Marta Zatylny.
Zapisz się na newsletter